Тунел
English: Tunnel

Тунел е подземен премин. За тунел се смета било кој премин чија должина е најмалку двапати поголема од неговата ширина.

Тунелот може да биде само за пешаци, за велосипедисти, за моторни возила, железнички тунел и сл. Постојат тунели за транспорт на вода за пиење, или тунели кај хидроелектричните централи за пренос на водата до турбините на генераторите за струја.

Во некои европски земји, постојат тунели конструирани под автопатиштата за заштита на дивите животни кои им овозможуваат непречен премин од едната на другата страна на сообраќајниците. Истовремено, овие тунели се од помош на возачите и за нивна безбедност. Современите градски сообраќајни системи - метроа, всушност се изградени врз принципот на поврзани тунели на повеќе нивоа.

Во декември 2016 година бил пуштен во употреба најдолгиот железнички тунел во светот „Готхард Бејз“, изграден во Швајцарија, а долг 57 километри. Тунелот се градел 17 години и за неговата изградба биле потрошени 11 милијарди евра. Тој ги поврзува Цирих и Лугано и поминува низ планината Свети Готхард на Алпите. Претходно, најдолг тунел во светот бил јапонскиот „Сеикан“, со должина од 53,9 километри.[1]

  • Наводи

Наводи

  1. „Пуштен во употреба најдолгиот тунел во светот“, Слободен печат, година IV, број 940, вторник, 13 декември 2016, стр. 19.
Other Languages
Afrikaans: Tonnel
Alemannisch: Tunnel
العربية: نفق
aragonés: Túnel
asturianu: Túnel
বাংলা: সুড়ঙ্গ
беларуская: Тунэль
беларуская (тарашкевіца)‎: Тунэль
भोजपुरी: सुरंग
български: Тунел
bosanski: Tunel
brezhoneg: Riboul
català: Túnel
čeština: Tunel
dansk: Tunnel
Deutsch: Tunnel
eesti: Tunnel
Ελληνικά: Σήραγγα
English: Tunnel
español: Túnel
Esperanto: Tunelo
euskara: Tunel
فارسی: تونل
français: Tunnel
Gaeilge: Tollán
galego: Túnel
한국어: 터널
հայերեն: Գետնուղի
हिन्दी: सुरंग
hrvatski: Tunel
Ido: Tunelo
Bahasa Indonesia: Terowongan
íslenska: Jarðgöng
עברית: מנהרה
ಕನ್ನಡ: ಸುರಂಗ
ქართული: გვირაბი
қазақша: Туннель
Kreyòl ayisyen: Tinèl
Кыргызча: Тоннель
latviešu: Tunelis
Lëtzebuergesch: Tunnel
lietuvių: Tunelis
magyar: Alagút
മലയാളം: തുരങ്കം
मराठी: भुयार
Bahasa Melayu: Terowong
монгол: Туннел
မြန်မာဘာသာ: ဥမင်
Nederlands: Tunnel
日本語: トンネル
norsk: Tunnel
norsk nynorsk: Tunnel
occitan: Tunèl
олык марий: Тоннель
oʻzbekcha/ўзбекча: Tunnel
português: Túnel
română: Tunel
русский: Тоннель
Scots: Tunnel
Simple English: Tunnel
slovenčina: Tunel
slovenščina: Predor
کوردی: تونێل
српски / srpski: Тунел
srpskohrvatski / српскохрватски: Tunel
suomi: Tunneli
svenska: Tunnel
తెలుగు: సొరంగం
тоҷикӣ: Ағба
Türkçe: Tünel
українська: Тунель
Tiếng Việt: Hầm (giao thông)
吴语: 隧道
粵語: 隧道
中文: 隧道