Триаголник (галаксија)

Триаголник


Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 33 м 51,9 с
Деклинација + 30° 39' 29"
Положбен агол 23°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
5,7
Привиден сјај
( во честот. појас.)
6,3
Површински сјај 14,2 m/ лм2
Физички податоци
Привидни димензии 68,7' x 41,6'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Алтернативни ознаки M 33, UGC 1117, MCG 5-4-69, CGCG 502-110, Triangulum galaxy

Триаголник (Месје 33, NGC 598 или Вртимушка) — спирална галаксија во соѕвездието Триаголник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 598 се споменува и како Messier 33, M 33, UGC 1117, MCG 5-4-69, CGCG 502-110, Triangulum galaxy.

Откривање

Објектот е откриен во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од - см.

Other Languages
العربية: مسييه 33
azərbaycanca: NGC 598
Bân-lâm-gú: Messier 33
беларуская: M33 (аб’ект Месье)
беларуская (тарашкевіца)‎: Галяктыка Трыкутніка
български: M33
corsu: M33
Deutsch: Dreiecksnebel
eesti: M33
Esperanto: M33
hrvatski: Messier 33
Bahasa Indonesia: Galaksi Triangulum
Lëtzebuergesch: Messier 33
Malagasy: Messier 33
മലയാളം: മെസ്സിയർ 33
مازِرونی: مسیه ۳۳
Bahasa Melayu: Galaksi Triangulum
Nederlands: Driehoeknevel
norsk nynorsk: Triangelgalaksen
occitan: Messier 33
Simple English: Triangulum galaxy
slovenščina: Galaksija v Trikotniku
српски / srpski: Месје 33
srpskohrvatski / српскохрватски: Messier 33
Tiếng Việt: Thiên hà Tam Giác