Трасиера
English: Trasierra

Трасиера
Општина
Амблем на Трасиера
Амблем
Трасиера is located in Шпанија
Трасиера
Трасиера
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°11′N 5°59′W / 38°11′N 5°59′W / 38.183; -5.983
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаТрасиера
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000696000000696 м
Население (2014)
 • Вкупно659
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Трасиера — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 659 жители.

Месни прослави

  • Слава на Пресветиот Христос Сокорски или Слава на Манолетите, 20 април.
  • Свети Исидор Лабрадорски, 15 мај
  • Свети Антонио Падовски, 13 јуни
  • Покровителски слави Света Марта, 29 јули.
  • Слава на Лакетијас, 1 ноември.
Other Languages
العربية: تراسايرا
تۆرکجه: تراسیرا
Bân-lâm-gú: Trasierra
català: Trasierra
Cebuano: Trasierra
English: Trasierra
Esperanto: Trasierra
فارسی: تراسیرا
français: Trasierra
interlingua: Trasierra
italiano: Trasierra
magyar: Trasierra
Bahasa Melayu: Trasierra
Nederlands: Trasierra
occitan: Trasierra
polski: Trasierra
português: Trasierra
română: Trasierra
svenska: Trasierra
Tiếng Việt: Trasierra
Winaray: Trasierra
中文: 特拉谢拉