Торе де Мигел Сесмеро

Торе де Мигел Сесмеро, Шпанија
Амблем на Торе де Мигел Сесмеро, Шпанија
Амблем
EspañaLoc.svg
Координати:
државаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТоре де Мигел Сесмеро
Површина
 • Вкупна58 km2 (22 sq mi)
Надм. вис.324 m (1,063 ft)
Население (2009)
 • Вкупно1.257
 • Густина20.8/km2 (54/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоАјунтамиенто [1]

Торе де Мигел Сесмеро — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија (Европа).

Во моментот во оваа општина се гради втората сончево-топлинска централа во Европа, со што ќе се помогне зво зачувувањето на животната средина.

Other Languages