Топење
English: Melting

Топење на мразот

Топење — физички процес кој резултира во Фазен премин на една супстанција од цврста во течна состојба. Ова се случува кога внатрешната енергија на цврстите тела се зголемува, обично со примена на топлина или притисок, со што се зголемува температурата на супстанцијата е близу до точката на топење. Во точката на топење, подреденоста на јоните или молекулите во цврста фаза, при што се намалува подреденоста, и цврстото тело минува во течност. Тело кое ќе се стопи целосно е „стопено“ (иако овој збор обично се користи за супстанциите што се топат при високи температури, како што се стопеното железо или стопената лава).

Супстанции во стопена состојба обично имаат намалена вискозност како што температурата се зголемува. Исклучок од овој принцип е хемискиот елемент сулфур, чија вискозност се зголемува до одредена точка поради полимеризацијата и потоа се намалува при повисоки температури во стопена состојба.[1]

Некои органски соединенија се топат преку меѓусостојби, состојби кои делумно се меѓу течна и цврста фаза.

Other Languages
العربية: انصهار
Bân-lâm-gú: Iông-hoà
беларуская: Плаўленне
български: Топене
čeština: Tání
chiShona: Nyauka
dansk: Smeltning
Deutsch: Schmelzen
eesti: Sulamine
Ελληνικά: Τήξη
English: Melting
euskara: Urtze
فارسی: ذوب
한국어: 융해
հայերեն: Հալում
हिन्दी: गलन
hrvatski: Taljenje
Bahasa Indonesia: Pencairan
עברית: התכה
қазақша: Балқу
Latina: Liquefactio
latviešu: Kušana
lietuvių: Lydymasis
മലയാളം: ദ്രവീകരണം
Bahasa Melayu: Peleburan
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Iòng (ŭk-lī hiêng-chiông)
日本語: 融解
norsk: Smelting
norsk nynorsk: Smelting
oʻzbekcha/ўзбекча: Erish
Piemontèis: Fusion
Plattdüütsch: Smölten
polski: Topnienie
português: Fusão
română: Topire
русский: Плавление
Scots: Meltin
Simple English: Melting
slovenčina: Topenie
slovenščina: Taljenje
کوردی: توانەوە
српски / srpski: Топљење
srpskohrvatski / српскохрватски: Topljenje
suomi: Sulaminen
svenska: Smältning
தமிழ்: உருகுதல்
Türkçe: Erime
українська: Плавлення
Tiếng Việt: Nóng chảy
Winaray: Pagtunaw
吴语: 烊忒
粵語:
中文: 熔化