Томаш Росицки

Томаш Росицки
Tomáš Rosický
Rosicky.jpg
Лични податоци
Роден на4 октомври 1980
Роден воПрага, Чешка
Висина&100000000000001800000001,80 м
ПозицијаСреден ред
Младинска кариера
Спарта Прага
Кариера*
ГодиниКлубНаст.(Гол.)
1998–2001Спарта Прага41(8)
2001-2006Борусија Дортмунд149(20)
2006-2016Арсенал170(19)
2016–2017Спарта Прага12(1)
Репрезентација
2000-2016Чешка105(23)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Томаш Росицки (роден 4 октомври 1980 во Прага) е Чешки фудбалер, кој во моментов игра за Англискиот Премиерлигашот Арсенал.

Other Languages
azərbaycanca: Tomaş Rositski
беларуская: Томаш Росіцкі
беларуская (тарашкевіца)‎: Томаш Росіцкі
български: Томаш Росицки
čeština: Tomáš Rosický
Ελληνικά: Τόμας Ρόσιτσκι
français: Tomáš Rosický
Bahasa Indonesia: Tomáš Rosický
lietuvių: Tomáš Rosický
Bahasa Melayu: Tomáš Rosický
Nederlands: Tomáš Rosický
norsk nynorsk: Tomáš Rosický
português: Tomáš Rosický
Simple English: Tomáš Rosický
slovenčina: Tomáš Rosický
slovenščina: Tomáš Rosický
српски / srpski: Tomaš Rosicki
srpskohrvatski / српскохрватски: Tomáš Rosický
українська: Томаш Росицький
Tiếng Việt: Tomáš Rosický
粵語: 路斯基