Тиридат III

Тиридат III Велики
Tiridates III illustration.jpeg
Крал на Ерменија
287–околу 330
Косров II
Косров III Малиот
Деца
Косров III Малиот
Саломе
ДинастијаАршакиди
ТаткоКосров II
Роден(а)250s
Починал(а)c. 330
ПочивалиштеКемах

Тиридат III (се изговара и како Трдат; Տրդատ Գ; 250-330) бил крал од династијата на Аршакидите (287–330), а познат е и како Тиридат Велики Տրդատ Մեծ. Во 301 година, Тиридат го прогласил христијанството за државна религија во Ерменија, и со тоа, кралството Ерменија е првата држава која официјално го прифатила христијанството.[1]

Детство

Тиридат III е син на Косров II, а името на неговата мајка останува непознато. Се знае дека имал сестра по име Косровидукт, и дека е крстен по својот дедо, Тиридат II. Татко му е убиен во атентат, што го извршил Анак, благородник од покраината Партија. Анак бил фатен, и речиси целото негово семејство е убиено, освен неговиот син Гргур Просветител, кој бил скриен во Кападокија. Тиридат, како единствен наследник на тронот, бил однесен во Рим веднаш по смртта на татко му. Во Рим стекнал образование, а научил и разни јазици и воени тактики.[2][3] Исто така го изучил и римското право. Ерменскиот историчар Мовсес Хоренаци го опишал Тиридат како храбар и силен воин, кој учествувал во битките против непријателите, и лично ја водел својата војска во многу битки до победа.

Other Languages
Deutsch: Trdat III.
Հայերեն: Տրդատ Գ
hrvatski: Trdat III.
Bahasa Indonesia: Tiridates III dari Armenia
ქართული: თრდატ III
português: Tirídates III
русский: Трдат III
Simple English: Tiridates III of Armenia
српски / srpski: Тиридат III
srpskohrvatski / српскохрватски: Trdat III
українська: Тірдат III