Тери Џонс

Тери Џонс
Terry Jones.jpg
Родено име:
Теренс Греам Пери Џонс
Роден: 1 февруари 1942
Велс Колвин Беј, Велс, Обединето Кралство
Занимање
Актер, комичар, писател, режисер, презентер
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Монти Пајтон и Светиот Грал (1975)
Житието на Брајан според Монти Пајтон (1979)
Средновековни животи според Тери Џонс (2004)
Варварите на Тери Џонс (2006)
Официјална веб-страна
terry-jones.net

Теренс Греам Пери Џонс (роден во Колвин Беј, Велс, на 1 февруари 1942) е британски комичар, сценарист и актер, режисер, автор на детски книги, популарен историчар, политички коментатор и водител на телевизиски документарни емисии. Најпознат е како еден од членовите на групата Монти Пајтон.

Other Languages
aragonés: Terry Jones
Bân-lâm-gú: Terry Jones
български: Тери Джоунс
català: Terry Jones
čeština: Terry Jones
Cymraeg: Terry Jones
English: Terry Jones
español: Terry Jones
euskara: Terry Jones
فارسی: تری جونز
français: Terry Jones
한국어: 테리 존스
hrvatski: Terry Jones
Bahasa Indonesia: Terry Jones
italiano: Terry Jones
עברית: טרי ג'ונס
Kreyòl ayisyen: Terry Jones
magyar: Terry Jones
Malagasy: Terry Jones
Nederlands: Terry Jones
norsk nynorsk: Terry Jones
polski: Terry Jones
português: Terry Jones
română: Terry Jones
Simple English: Terry Jones
slovenčina: Terry Jones
slovenščina: Terry Jones
српски / srpski: Тери Џоунс
srpskohrvatski / српскохрватски: Terry Jones
svenska: Terry Jones
українська: Террі Джонс
Winaray: Terry Jones