Теобромин

Теобромин
Theobromin - Theobromine.svg
Theobromine3d.png
Систематско (IUPAC) име
3,7-dimethyl-2,3,6,7-tetrahydro-1H-purine-2,6-dione
Клинички податоци
Правен статус
  • Uncontrolled substance
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
МетаболизамHepatic demethylation and oxidation
Полувреме на елиминација7.1 +/- 0.7 hours
ЕкскрецијаRenal (10% unchanged, rest as metabolites)
Идентификатори
83-67-0
ATC кодBD01 DA07
5429
DB01412
5236 Yes check.svgОк
OBD445WZ5P Yes check.svgОк
CHEBI:28946
CHEMBL1114 Yes check.svgОк
Синонимиxantheose
diurobromine
3,7-dimethylxanthine
Хемиски податоци
ФормулаC7H8N4O2
Моларна маса180.164 g/mol
  (verify)

Теоброминот е алкалоид од какаовото дрво. Го има и во чоколадото.Оваа супстанција е причина за смрт или разболување на домашните миленици. 99% од домашните миленици се алергични на оваа супстанција, затоа не смеат кучињата, мачките, глувците и др. да внесуваат слатка храна во организмот. Причината на оваа алергија кај домашните миленици сѐ уште не е јасна.

Other Languages
العربية: ثيوبرومين
تۆرکجه: تئوبرومین
български: Теобромин
bosanski: Teobromin
català: Teobromina
čeština: Theobromin
dansk: Theobromin
Deutsch: Theobromin
eesti: Teobromiin
English: Theobromine
español: Teobromina
Esperanto: Teobromino
فارسی: تئوبرومین
français: Théobromine
한국어: 테오브로민
հայերեն: Թեոբրոմին
hrvatski: Teobromin
Bahasa Indonesia: Teobromina
italiano: Teobromina
עברית: תאוברומין
latviešu: Teobromīns
magyar: Teobromin
Bahasa Melayu: Teobromina
Nederlands: Theobromine
norsk: Teobromin
norsk nynorsk: Teobromin
polski: Teobromina
português: Teobromina
română: Teobromină
русский: Теобромин
Simple English: Theobromine
slovenčina: Teobromín
slovenščina: Teobromin
српски / srpski: Teobromin
srpskohrvatski / српскохрватски: Teobromin
svenska: Teobromin
українська: Теобромін
粵語: 唂咕鹼
中文: 可可碱