Теночтитлан


Теночтитлан бил главен град на царството на Ацтеки. Тој се наоѓал на островот на езерото Тешкоко, таму каде што е денес градот Мексико Сити. Теночтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.

Градот го уништиле шпанските конквистадори во 1521 година. На неговите урнатини е изграден денешниот град Мексико Сити, а езерото Тешкоко постепено е исушено.

Other Languages
Afrikaans: Tenochtitlan
العربية: تينوتشتيتلان
aragonés: Tenochtitlán
Aymar aru: Tinochtitlan
беларуская: Тэначтытлан
беларуская (тарашкевіца)‎: Тэначтытлан
български: Теночтитлан
brezhoneg: Tenochtitlan
català: Tenochtitlán
čeština: Tenochtitlán
Cymraeg: Tenochtitlan
Deutsch: Tenochtitlan
Diné bizaad: Tenochtitlan
Ελληνικά: Τενοτστιτλάν
English: Tenochtitlan
Esperanto: Tenoĉtitlano
euskara: Tenochtitlán
Gaeilge: Tenochtitlán
հայերեն: Տենոչտիտլան
hrvatski: Tenochtitlán
Bahasa Indonesia: Tenochtitlán
íslenska: Tenochtitlán
italiano: Tenochtitlán
Kiswahili: Tenochtitlan
Latina: Temistitlana
latviešu: Tenočtitlāna
lietuvių: Tenočtitlanas
Lingua Franca Nova: Tenochtitlan
magyar: Tenocstitlan
Bahasa Melayu: Tenochtitlan
Nederlands: Tenochtitlan
norsk nynorsk: Tenochtitlán
occitan: Tenochtitlan
oʻzbekcha/ўзбекча: Tenochtitlan
Piemontèis: Tenochtitlán
Plattdüütsch: Tenochtitlán
português: Tenochtitlán
română: Tenochtitlan
Runa Simi: Tenochtitlan
русский: Теночтитлан
sicilianu: Tenochtitlán
Simple English: Tenochtitlan
slovenčina: Tenochtitlan
slovenščina: Tenochtitlan
српски / srpski: Теночтитлан
srpskohrvatski / српскохрватски: Tenochtitlán
svenska: Tenochtitlán
Türkçe: Tenochtitlan
українська: Теночтітлан
Tiếng Việt: Tenochtitlan
Winaray: Tenochtitlan