Темплари

Печатот на Темпларите, со двајца витези на еден коњ како симбол на нивната сиромаштија.

Ред на сиромашните витези на Исус и на Соломоновиот храм, попознат како Ред на витезите Темплари — витешки ред основан околу 1119 година во Ерусалим. Според преданијата, витезите колку што биле храбри, толку во почетокот биле и сиромашни, па најчесто на сликите се прикажани како двајца витези јаваат еден коњ. Набргу Темпларите со одобрение на Папата ќе станат најмоќната воена сила во Средниот век. Темпларите имале голема финансиска и политичка моќ и се сметаат за основоположници на првите банки во Европа. Својата моќ ја задржале сѐ до XIV век кога конечно ги уништил кралот Филип IV убавиот. За името на Темпларите поврзани се многубројни легенди меѓу кои и легендата дека тие биле чуварите на најголемата црковна тајна – што е и каде се чува Светиот грал.

Other Languages
العربية: فرسان الهيكل
aragonés: Orden d'o Temple
беларуская: Тампліеры
беларуская (тарашкевіца)‎: Тампліеры
български: Тамплиери
bosanski: Templari
brezhoneg: Urzh an Templ
Чӑвашла: Тамплиерсем
Cymraeg: Urdd y Deml
Deutsch: Templerorden
eesti: Templiordu
Ελληνικά: Ναΐτες Ιππότες
Esperanto: Templanoj
français: Ordre du Temple
Frysk: Timpeliers
Gaeilge: Teamplóirí
한국어: 성전기사단
hrvatski: Templari
Bahasa Indonesia: Kesatria Kenisah
íslenska: Musterisriddarar
ქართული: ტამპლიერები
Lëtzebuergesch: Templeruerden
lietuvių: Tamplieriai
magyar: Templomosok
Bahasa Melayu: Knight Templar
Nederlands: Tempeliers
Nedersaksies: Tìmpelders
norsk nynorsk: Tempelriddarordenen
Nouormand: Orde du Templle
polski: Templariusze
русский: Тамплиеры
Simple English: Knights Templar
slovenčina: Rád templárov
slovenščina: Templjarji
српски / srpski: Темплари
srpskohrvatski / српскохрватски: Templari
українська: Тамплієри
Tiếng Việt: Hiệp sĩ Đền thánh
West-Vlams: Tempeliers
žemaitėška: Tamplėirē