Телескоп (соѕвездие)

Телескоп
лат. Telescopium
Telescopium constellation map mk.svg
Кратенка Tel
Генитивно Telescopii
Ректасцензија 19 ч.
Деклинација −50°
Површина 252 (°)² ( 57th)
Главни ѕвезди 2
Бајерови/ Флемстидови
ѕвезди
13
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Tel (3.49 m)
Најблиска ѕвезда HD 190422
сг,   пс)
Месјеови објекти нема
Соседни
соѕвездија
Олтар
Јужна Круна
Индијанец
Микроскоп (аголно)
Паун
Стрелец
Видливо на ширина од +40° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Телескоп е мало јужно соѕвездие забележано во 18 век од Никола Луј де Лакај, француски астроном и проучувач на јужното небо. Неговото латинско име Telescopium е латинизирана форма од грчкиот збор за телескоп. [1]

Не постојат европски имиња за ѕвездите во ова соѕвездие. Кинезите им дале имиња на ѕвездите α Tel („Ве“, со значење опасност), и γ Tel (денес G Scorpii) - Чуен Шво, со митолошко значење.

Other Languages
azərbaycanca: Teleskop (bürc)
Bân-lâm-gú: Tiàu-kiàⁿ-chō
Cymraeg: Telescopium
dansk: Kikkerten
Ελληνικά: Τηλεσκόπιον
English: Telescopium
español: Telescopium
galego: Telescopium
客家語/Hak-kâ-ngî: Mong-yén-kiang-chho
한국어: 망원경자리
Basa Jawa: Telescopium
Lëtzebuergesch: Telescopium (Stärebild)
മലയാളം: കുഴൽത്തലയൻ
Bahasa Melayu: Teleskop (buruj)
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Uông-uōng-giáng-cô̤
norsk: Teleskopet
norsk nynorsk: Teleskopet
oʻzbekcha/ўзбекча: Teleskop (yulduz turkumi)
português: Telescopium
Simple English: Telescopium
srpskohrvatski / српскохрватски: Teleskop (zviježđe)
svenska: Kikaren
українська: Телескоп (сузір'я)
Winaray: Telescopium
粵語: 望遠鏡座
中文: 望远镜座