Твин Пикс

Твин Пикс
250px
Насловна шпица
Создадена одДејвид Линч и Марк Фрост
УлогиКајл Меклаклан
Мајкл Онткин
Медхен Амик
Дана Ашбрук
Ричард Бајмер
Лара Флин Бојл
Џоун Чен
Шерилин Фен
Ворен Фрост
Мајкл Хорс
Пајпер Лори
Шерил Ли
Пеги Липтон
Џејмс Маршал
Еверет МекГил
Џек Нанс
Кими Робертсон
Реј Вајс
Воведна тема"Falling" од Анџело Бадаламенти
Земја на потекло САД
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди30 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)Марк Фрост
Дејвид Линч
Времетраење48 минути
Прикажување
Првична мрежаABC
Првично прикажување8 април 1990 – 10 јуни, cbs.com/shows/twin peaks/

Твин Пикс е американска серија создадена од Дејвид Линч и Марк Фрос. Прв пат е емитувана во Америка на 8 април 1990 година, а последната епизода е прикажана на 10 јуни 1991 година. Серијата е добитник на Златен Глобус, а има и номинација за Еми. Дејството е сместено во измислениот град Твин Пикс во североисточниот дел на американската држава Вашингтон. Серијата го следи ФБИ агентот Дејл Купер (Кајл Меклаклан) во истрагата на смртта на популарната средношколка Лора Палмер (Шерил Ли), чие тело е пронајдено на обалата завиткано во пластична ќеса. Продуцентската куќа на Арон Спелинг ги продуцираше сите 30 епизоди на серијата.

Во Македонија, серијата почнува да се емитува од 21 јули 2008 на Сител телевизија, секој работен ден во 23:30.

Other Languages
Afrikaans: Twin Peaks
asturianu: Twin Peaks
беларуская: Твін Пікс
български: Туин Пийкс
bosanski: Twin Peaks
català: Twin Peaks
Cymraeg: Twin Peaks
dansk: Twin Peaks
Deutsch: Twin Peaks
eesti: Twin Peaks
English: Twin Peaks
español: Twin Peaks
Esperanto: Twin Peaks
euskara: Twin Peaks
galego: Twin Peaks
한국어: 트윈 픽스
հայերեն: Թվին Փիքս
hrvatski: Twin Peaks
ქართული: ტვინ პიქსი
latviešu: Tvinpīka
lietuvių: Tvin Pyksas
magyar: Twin Peaks
norsk: Twin Peaks
norsk nynorsk: Twin Peaks
português: Twin Peaks
русский: Твин Пикс
shqip: Twin Peaks
Simple English: Twin Peaks
slovenščina: Twin Peaks
српски / srpski: Твин Пикс
srpskohrvatski / српскохрватски: Twin Peaks
suomi: Twin Peaks
svenska: Twin Peaks
Türkçe: İkiz Tepeler
українська: Твін Пікс