Тајландски Залив

Местоположбата на Тајландскиот Залив
Карта на Тајландскиот Залив

Тајландскиот Залив (тајландски: อ่าวไทย, Ао Тај) или Сијамски Залив е плиток ракав на Јужното Кинеско Море.[1]

Географија

Тајландскиот Залив се граничи со Камбоџа, Тајланд и Виетнам. Северниот дел од заливот е наречен Бангкошки Залив, кај устието реката Чао Праја. Целиот залив зафаќа површина од околу 320.000 км². Се протега од определува ‘ртот Бај Бунг во јужен Виетнам (веднаш јужно од устието на Меконг), па до градот Кота Бару на малезиското крабрежје. Во екот на минатото ледено доба тајландскиот Залив не постпоел заради понискто ниво на морето, бидејќи овие предели биле дел од речната долина на Чао Праја.

Заливот е релативно плиток: средната длабочина изнесува 45 m, а најголемата е само 80 m. Ова значи бавна водена размена, како и ниска соленост на водата (3,05-3,25 %) и изобилство од наноси заради силниот доток од реките. Соленоста се зголемува (3,4%) само при поголеми длабочини, каде посолените води од Јужното Кинеско Море надоаѓаат и ја полнат централната подводна низина на длабочина од 50 m. Позначајни реки што истекуваат во заливот се Чао Праја (со растоката Та Чин) и реките Ме Клонг и Банг Паконг кај Бангкошкиот Залив, а во помала мера и реката Тапи во Бандонскиот Залив на југозапад.

Граници

Според Меѓународната хидрографска организација јужната граница на Тајландскиот Залив е „линија од западниот крај на Камбоџа или ‘ртот Камау (8°36'СГШ) (Белешка: ова место е всушност во Виетнам), на северниот крај, т.е. кај источната страна на устието на реката Келантан ( /  )“.[2]

Other Languages
العربية: خليج تايلاند
azərbaycanca: Siam körfəzi
башҡортса: Сиам ҡултығы
беларуская: Сіямскі заліў
català: Golf de Siam
čeština: Thajský záliv
dolnoserbski: Thailandski zalew
eesti: Tai laht
한국어: 타이만
Հայերեն: Սիամի ծոց
hornjoserbsce: Thailandski zaliw
Bahasa Indonesia: Teluk Thailand
íslenska: Taílandsflói
italiano: Golfo del Siam
Basa Jawa: Lempongan Siam
latviešu: Siāmas līcis
lietuvių: Siamo įlanka
Bahasa Melayu: Teluk Thailand
Nederlands: Golf van Thailand
norsk: Siambukten
norsk nynorsk: Thailandbukta
oʻzbekcha/ўзбекча: Siyom qoʻltigʻi
ភាសាខ្មែរ: ឈូងសមុទ្រថៃ
Simple English: Gulf of Thailand
slovenčina: Thajský záliv
slovenščina: Tajski zaliv
српски / srpski: Тајландски залив
srpskohrvatski / српскохрватски: Tajlandski zaljev
svenska: Thailandviken
українська: Сіамська затока
Tiếng Việt: Vịnh Thái Lan
文言: 泰國灣
吴语: 泰国湾
粵語: 泰國灣
中文: 泰國灣