Тарифа (’рт)

’Ртот Тарифа од вселената

Тарифа (шпански: punta de Tarifa) или Мароки (punta Marroquí) — ’рт на југот на Пиринејскиот Полуостров и најјужна точка во цела континентална Европа. Сместен е во покраината Кадис, Андалузија, на брегот на Гибралтарскиот Проток.[1] Оттука се гледа Мароко.

Ова е јужен крај на некогашниот остров Тарифа (Лас Паломас), денес поврзан со копното со патен насип. Од 1930-тите до 2001 г. на местото имало воени објекти[2]

’Ртот и истоимениот град се наречени по берберскиот војсководец Тариф ибн-Мелик, кој одовде во 710 г. го започнал исламското освојување на Шпанија.

Поврзано

  • Тарифа (град)
  • Кадис (покраина)
Other Languages
Адыгэбзэ: Тарифэ
azərbaycanca: Mərakeş burnu
беларуская: Марокі
български: Тарифа (нос)
brezhoneg: Beg Tarifa
čeština: Mys Tarifa
español: Punta de Tarifa
français: Pointe de Tarifa
italiano: Punta de Tarifa
қазақша: Марроки
Nederlands: Punta de Tarifa
日本語: タリファ岬
norsk nynorsk: Punta de Tarifa
português: Punta de Tarifa
română: Punta de Tarifa
русский: Марроки (мыс)
српски / srpski: Пунта де Тарифа
українська: Мароккі (мис)
中文: 塔里法角