Талига

Талига
Општина
Táliga - 6.jpg
Знаме на Талига
Знаме
Грб на Талига
Грб
Талига се наоѓа во Шпанија
Талига
Место во Шпанија
Координати:
Земја Шпанија (де факто)
 Португалија (Claimed)
Автономна заедница Екстремадура
ПокраинаБадахоз
ОкругЛијанос де Оливенса
Судски округОливенса
Управа
 • АлкалдеИнмакулада Бонила Мартинез (2007) (PSOE)
Површина
 • Вкупна31 km2 (12 sq mi)
Надм. вис.315 m (1,033 ft)
Население (2009)
 • Вкупно801
 • Густина26/km2 (67/sq mi)
ДемонимТалиганец/ка
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски код06133
Официјални јазициШпански
Мреж. местоМатична страница

Талига или Талега — град и општина во граничната област меѓу Португалија и Шпанија. Како и Олвенса, Талига е дел од покраината Бадахоз, во шпанската автономна заедница, Екстремадура, иако е оспорена и непризнаена од страна на Португалија, која смета дека Талига е де јуре дел од окупираната општина Олеванса во 1801 година.

Под португалско владение, Талига била фрегезија во општината Оливенса. Станала независна општина во 1850 година, под шпанско владение.

Црква во Талига
Куќа во Талига
  • Надворешни врски

Надворешни врскиOther Languages
العربية: تاليغا
asturianu: Táliga
تۆرکجه: تالیقا
Bân-lâm-gú: Táliga
català: Táliga
čeština: Táliga
English: Táliga
español: Táliga
Esperanto: Táliga
euskara: Táliga
فارسی: تالیگا
français: Táliga
galego: Táliga
interlingua: Táliga
italiano: Táliga
magyar: Táliga
Bahasa Melayu: Táliga
Nederlands: Táliga
occitan: Táliga
polski: Táliga
português: Talega
русский: Талига
shqip: Taliga
українська: Таліга
Tiếng Việt: Táliga
Winaray: Táliga
中文: 塔利加