Сценарио

Примерок од сценарио, покажано со акција и дијалог.

Сценарио е напишан план, авторизиран од сценарист, кој претставува основа за снимање филм или телевизиска серија. Сценариата можат да бидат оригинал или адапција од веќе постоечко дело како на пример роман.

Главните компоненти на сценариото се акцијата и дијалогот, под „акција“ се подразбира „нештото што го гледаме како се случува“ и под „дијалог“ се подразбира „нештото што го слушаме“. Ликовите, кога првпат се претставуваат во сценариото, можат да бидат опишани и визуално. Сценариата се разликуваат од традиционалната литература на многу начини кои се наведени подолу; како и да е, сценариата може да не вклучуваат емоционални опишувања и други работи од приказната, кои всушност можат да се видат дури кога ќе биде готов целиот производ.


Other Languages
azərbaycanca: Ssenari
Bân-lâm-gú: Kha-pún
беларуская: Сцэнарый
беларуская (тарашкевіца)‎: Сцэнар
български: Сценарий
bosanski: Scenarij
čeština: Scénář
dansk: Filmmanus
Deutsch: Drehbuch
Ελληνικά: Σενάριο
English: Screenplay
Esperanto: Scenaro
euskara: Gidoi
français: Scénario
Frysk: Senario
한국어: 각본
հայերեն: Սցենար
हिन्दी: पटकथा
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: রোটেইরো
Bahasa Indonesia: Adegan layar
italiano: Sceneggiatura
עברית: תסריט
ქართული: სცენარი
қазақша: Сценарий
Кыргызча: Сценарий
latviešu: Scenārijs
Lëtzebuergesch: Dréibuch
lietuvių: Scenarijus
മലയാളം: തിരക്കഥ
Bahasa Melayu: Lakon layar
日本語: 脚本
norsk: Filmmanus
norsk nynorsk: Filmmanus
Plattdüütsch: Dreihbook
polski: Scenariusz
română: Scenariu
русский: Сценарий
Simple English: Screenplay
slovenčina: Scenár
slovenščina: Scenarij
српски / srpski: Сценарио
Türkçe: Senaryo
українська: Сценарій
Tiếng Việt: Kịch bản phim
粵語: 劇本