Сумер

Стар век
Праисторија

Стар Близок Исток

Сумер · Акад · Египет · Вавилонија · Хитетска империја · Новоасирска империја · Урарту

Класична антика

Стара Грција · Медија . Ахемениди · Стара Грција · Тракија · Скитија · Античка Македонија · Хеленизација · Римска република · Римско царство · Партија · Сасанидско царство · Доцна антика

Источна Азија

Династија Шанг · Династија Џоу · Династија Чин · Династија Хан · Династија Џин

Историја на јужна Азија

Долна Индија · Ведски период · Махаџанападас · Мауриска империја · Гуптска империја

Америка

Ацтеки · Инки · Маи · Олмеци · Теночтитлан
Среден век
Местоположба на Сумерите во Месопотамија

Сумер е првата светска цивилизација за која е потврдена писменоста и изградба на градови. Настанала во Месопотамија, односно долината на реките Тигар и Еуфрат (денешен Ирак). Потеклото на Сумерите не е потврдено, но се верува дека се доселиле од север и се помешале со затекнатото население.

Првите големи градови ги изградиле Сумерите во западниот дел на месопотамија, што на грчки значи „земја меѓу реки“: се работи за една мошне плодна долина создадена со напластување на наносите што ги носеле реките Тигар и Еуфрат. Сумерите создале многу градови - држави. Во нив управувал владетел - свештеник, кој претставувал овоплотување на богот-заштитник, секоја држава имала свој владетел кој се сметал за вистински господар и владетел кому земјоделското население морало да му дава дел од жетватa. Почеста што му се укажувала на богот била ограничена на храмот околу ко се одвивал општествениот и економскиот живот: изградена среде населеното место, кулата на храмот (зигуратот) доминирала над градот и околната територија. Потребата да се забележи со знаци количеството на родот и делот што му припаѓа на богот , довела до создавање писмо; првите записи се однесуваат на количеството просо принесено во храмот, кое се сметало на глинени таблички и тие претставуваат најстари записи во светот. Религијата и писмото на сумерите биле прифатени и приспособени од Акадите кои, околу 2500 година п.н.е., се населиле на север. Мирниот соживот (а можеби и мешањето) меѓу двата народа во еден миг бил нарушен и Акадите воспоставиле превласт, создале голема империја која се одржала околу два века. Сумерските градови добиле извесна автономија и во следниот период ќе живеат раскошно под власта на третата династија Ур.

Главно занимање на Сумерците било земјоделството и сточарството. Живееле во колиби изградени од глина и трска. Граделе Иригациони системи, насипи и вештачки езера и рано ја усвоиле употребата на бакарот. Во втората половина на IV милениум пред н.е. веќе не ги убивале заробениците, се појавило ропството, првата писменост со таканареченото Клинесто писмо и се создала богата племенска аристократија. Кон преминот во III милениум пред н.е настанале и повеќе мали држави, кога биле изградени и царските гробници во околината на градот-држава Ур. Семејствата и селските општини значително се разликувале по своето богатство, а аристократијата располагала и до 300 хектари земја, која ја обработувале робовите и подоцна слободните зависни домашни селани.Other Languages
Afrikaans: Sumer
Alemannisch: Sumer
አማርኛ: ሱመር
العربية: سومر
aragonés: Sumeria
asturianu: Sumeria
azərbaycanca: Şumer
বাংলা: সুমের
Bân-lâm-gú: Sumer
башҡортса: Шумер
беларуская: Шумер
беларуская (тарашкевіца)‎: Шумэр
български: Шумер
bosanski: Sumer
brezhoneg: Sumer
català: Sumer
Чӑвашла: Шумер
Cebuano: Sumer
čeština: Sumer
Cymraeg: Swmer
dansk: Sumer
Deutsch: Sumer
eesti: Sumer
Ελληνικά: Σουμέριοι
emiliàn e rumagnòl: Sumér
English: Sumer
español: Sumeria
Esperanto: Sumero
euskara: Sumer
فارسی: سومر
français: Sumer
Frysk: Sûmearje
Gaeilge: An tSuiméir
galego: Sumeria
贛語: 蘇美爾
한국어: 수메르
Հայերեն: Շումեր
हिन्दी: सुमेर
hrvatski: Sumer
Bahasa Indonesia: Sumeria
íslenska: Súmer
italiano: Sumeri
עברית: שומר
ქართული: შუმერი
қазақша: Шумер
Kiswahili: Sumeri
kurdî: Sumer
Latina: Sumer
latviešu: Šumera
lietuvių: Šumeras
Limburgs: Soemer
magyar: Sumer
Bahasa Melayu: Sumeria
Mirandés: Suméria
монгол: Шумер
မြန်မာဘာသာ: ဆူမားရီးယန်းခေတ်
Nederlands: Soemer
नेपाल भाषा: सुमेर
日本語: シュメール
norsk: Sumer
norsk nynorsk: Sumer
occitan: Sumèr
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੂਮਰ
پنجابی: سمیری
Patois: Sumer
Plattdüütsch: Sumer
polski: Sumer
português: Suméria
română: Sumer
русский: Шумер
Scots: Sumer
shqip: Sumerët
sicilianu: Sumeri
Simple English: Sumer
slovenčina: Sumeri
slovenščina: Sumerija
Soomaaliga: Sumeer
کوردی: سوومەر
српски / srpski: Сумер
srpskohrvatski / српскохрватски: Sumer
suomi: Sumer
svenska: Sumer
Tagalog: Sumerya
தமிழ்: சுமேரியா
Türkçe: Sümerler
Türkmençe: Sumerliler
українська: Шумер
اردو: سمیری
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: سۇمېرلار
Tiếng Việt: Sumer
Võro: Sumõr
Winaray: Sumerya
ייִדיש: שומער
粵語: 蘇美爾
Zazaki: Sumer
中文: 苏美尔