Сулејман II
English: Suleiman II

Osmanli-nisani.svg    Сулејман II
Отомански султан
Калиф
Tughra of Suleiman II.JPG
Владеење1687 – 1691
ПериодСтагнација на Отоманската империја
Полно имеСулејман II
ПретходникМехмед IV
НаследникАхмед II
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Сулејман II (15 април 1642 во Цариград - 23 јуни 1691 во Одрин) бил дваесетиот султан Отоманската империја кој владееле во периодот од 1687 до 1691 година. Бил син на Ибрахим I. Починал во Едрене од хидропиза во 1691 година.

Како помал брат на Мехмед IV (1648–87), Сулејман бил роден во Топкапи сарај во Цариград и поголемиот дел од својот живот го поминал во затвор (кафез), место во Топкапи сарај каде ги држеле османлиските принцови за да не организираат бунтови против власта. Негова мајка била србинката Катерина[1], која по примањето на силамот го добила името Салиха Дилашуб султан.

На отоманскиот трон се искачил како резултат на јаничарскиот бунт, кој довел до соборување на Мехмед IV. Сулејман бил многу религиозна личност и времето го минувал во молитва, а со јавниот живот на империјата се занимавале големите везири. Најпознатиот од нив бил Фазил Мустафа Копрулу (од 1689).

Веднаш по преземањето на престолот, Османлиите претрпе катастрофален пораз во втората Мохачка битка, а по ова следувал и голмиот пораз во Кримскиот поход од страна на Русија. Продолжила војната со Светата Лига, австриската војска го завзела Белград во 1688, а потоа ја окупирала Босна. Во битката кај Сланкамен во 1691 година во Србија Османлиите повторно доживеале пораз.

Во текот на неговото владеење, везирот Мустафа Паша ја реорганизирал војската со помош на татарската армија. На почетокот на 1689 година, офанзивата на австриската војска била запрена и во 1690 година Турците повторно го завзеле Белград.

Сулејман II починал во Едрене палата во 1691 година. Тој се оженил со Хатиџе Муазез султан која го родила идниот Ахмед II.

Other Languages
Afrikaans: Süleyman II
azərbaycanca: II Süleyman
Bân-lâm-gú: Suleyman 2-sè
беларуская: Сулейман II
bosanski: Sulejman II
brezhoneg: Suleyman II
català: Solimà II
čeština: Sulejman II.
Deutsch: Süleyman II.
Ελληνικά: Σουλεϊμάν Β΄
English: Suleiman II
español: Suleiman II
euskara: Suleiman II.a
français: Soliman II
հայերեն: Սուլեյման II
hrvatski: Sulejman II.
Bahasa Indonesia: Süleyman II
italiano: Solimano II
ქართული: სულეიმან II
қазақша: II Сүлеймен
latviešu: Suleimans II
lietuvių: Suleimanas II
Bahasa Melayu: Suleiman II
Nederlands: Süleyman II
oʻzbekcha/ўзбекча: Sulaymon II
پنجابی: سلیمان II
polski: Sulejman II
português: Solimão II
русский: Сулейман II
slovenčina: Süleyman II.
српски / srpski: Сулејман II
srpskohrvatski / српскохрватски: Sulejman II
svenska: Süleyman II
татарча/tatarça: Сөләйман II
українська: Сулейман II
Tiếng Việt: Suleiman II
Zazaki: Sılêman II