Сулејман Величествениот

Osmanli-nisani.svg   
Сулејман Величествениот
Сулејман Законодавецот
سلطان سليمان اول
Султан на Отоманската империја
Чувар на двете свети џамии
Калиф
Емир
Tughra of Suleiman I the Magnificent.svg
ПериодТериторијално проширување на Отоманската Империја
Крунисување30 септември 1520
Полно имеСулејман бин Селим Хан
Роден6 ноември 1494(1494-11-06)
МестоТрабзон
Починал7 септември 1566 (на 71 година)
МестоСигетвар, Унгарија
ПогребанСулејманова џамија, Константинопол[1][2] (денешен Истанбул)
ПретходникСелим I
НаследникСелим II
СопружникРокселана
Wives
Хасеки Хурем султан
Махидевран султан
Потомство

Шехзаде Махмуд (1511–1521)
Шехзаде Мустафа (1515–1553)
Шехзаде Мехмед (1523–1543)
Шехзаде Абдулах (1522-1524)
Михрима султан (1524–1578)
Шехзаде Селим (1525–1574)
Шехзаде Бајазит (1527–1561)

Шехзаде Џихангир (1535–1553)
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија
ТаткоСелим I
Валиде султанАјше Хафса султан

Сулејман I (османски турски: سلطان سليمان اول‎, Sultān Suleimān-i evvel или قانونى سلطان سليمان‎‎, Kānūnī Sultān Suleimān, турски: I. Süleyman (Turkish pronunciation: [sylejˈmɑn]) — десетиот султан на Отоманската империја со која управувал во периодот од 1520 до 1566 г. и со тоа најдолго се задржал на престолот од сите султани. Во европската традиција е познат како Сулејман Величествениот[3] а во источната како Законодавецот (турски: Kanuni; арапски: القانونى‎, al‐Qānūnī) главно поради воведување на реформи во законодавниот систем на земјата. Освен законодавни, тој спровел и административни, воени, судски, даночни и образовни реформи. Во текот на неговото владеење империјата се протегала од Будимпешта на Дунав до Асуан и реката Нил, заедно со реките Еуфрат и Тигар до Грузија и Гибралтар.

Сулејман бил истакнат поет а исто така и голем заштитник на културата, литературата и архитектонскиот развој[4]. Тој зборувал пет јазици: отомански, арапски, чагатаи, персиски и српски јазик.

Во последните дваесет години бил под влијание на неговата омилена Рокселана, која успеала да стане законска жена на султанот, нешто што не можела да постигне ниту една од наложниците на изминатите два века. Започнувајќи кампања во Унгарија, Сулејман не доживеал да победи. Неговата смрт била скриена и раководењето со империјата продолжило без султанот, но во негово име, додека да дојде на престолот неговиот син од Рокселана - Селим II, со кој започнала ерата на падот на империјата.

Other Languages
Afrikaans: Süleyman I
Alemannisch: Süleyman I.
Bân-lâm-gú: Suleyman 1-sè
башҡортса: Сөләймән I
беларуская: Сулейман I
беларуская (тарашкевіца)‎: Сулейман I
български: Сюлейман I
bosanski: Sulejman I
Чӑвашла: Сулейман I
čeština: Sulejman I.
Cymraeg: Swleiman I
Deutsch: Süleyman I.
eesti: Suleiman I
Esperanto: Sulejmano la 1-a
euskara: Suleiman I.a
føroyskt: Suleiman mikli
Gàidhlig: Süleyman I
galego: Suleiman I
հայերեն: Սուլեյման I
hrvatski: Sulejman I.
Ilokano: Suleiman I
Bahasa Indonesia: Süleyman I
íslenska: Súleiman mikli
ქართული: სულეიმან I
қазақша: I Сүлеймен
Kiswahili: Suleiman I
latviešu: Suleimans I
მარგალური: სულეიმან I
Bahasa Melayu: Sulaiman al-Qanuni
Nederlands: Süleyman I
нохчийн: Сулейман I
oʻzbekcha/ўзбекча: Sulaymon I
پنجابی: سلیمان اعظم
پښتو: سلیمان ۱
română: Soliman I
русиньскый: Сулейман Пышный
русский: Сулейман I
Simple English: Suleiman the Magnificent
slovenčina: Süleyman I.
slovenščina: Sulejman I.
srpskohrvatski / српскохрватски: Sulejman I
svenska: Süleyman I
Tagalog: Suleiman I
татарча/tatarça: Söläyman I Qanuni
Türkçe: I. Süleyman
Türkmençe: Süleýman I
українська: Сулейман I Пишний
vepsän kel’: Suleiman I
Tiếng Việt: Suleiman I
Winaray: Suleiman I
Zazaki: Sılêman I
žemaitėška: Suleimans Dėdlīsės