Список на повикувачки броеви на земјите

Ова е список на повикувачките броеви на земјите од светот, како што се дефинирани според ITU-T, препорака E.164.

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьпіс тэлефонных кодаў краін
kaszëbsczi: Telefónowi kòd
srpskohrvatski / српскохрватски: Popis pozivnih brojeva država