Сончева ќелија

Сончева ќелија

Сончева ќелија е електричен уред кој директно ја претвара енергијата на светлината во електрична енергија со помош на фотоелектричен ефект. Таа е форма на фотоелектрична ќелија која, кога е изложена на сончева светлина, може да генерира и одржува електрична струја без да е приклучена на надворешни извори на напон.
Во оваа група спаѓаат соларните модули, познати како соларни панели и фотонапонските плочи кои користат и други извори на енергија освен сонцето.

Фотоелектричниот ефект откриен во 1839 година од страна на францускиот физичар А.Е.Бекуерел, но првата ќелија е изработена дури во 1883 година од страна на Чарлс Фриц. Ја изработил така што покрил полупроводник од селен со многу тенок слој на злато за создавање на врска. Ефикасноста на уредот била само околу 1%. Во 1888 година руски физичар Александар Столетов ја направил првата фотоелектрична ќелија врз основа на надворешниот фотоелектричниот ефект, кој бил откриен од страна на Хајнрих Херц 1887. Алберт Ајнштајн во 1905 година го објасни фотоелектричниот ефект за кој ја доби Нобеловата награда за физика во 1921 година. Расел Охл во 1946 година ја патентирал модерната полупроводничка соларна ќелја, која била откриена за време на работа на подобрување во развојот на транзистор.

Other Languages
Alemannisch: Solarzelle
العربية: خلية شمسية
azərbaycanca: Günəş batareyası
বাংলা: সৌর কোষ
беларуская (тарашкевіца)‎: Фотаэлемэнт
dansk: Solcelle
Deutsch: Solarzelle
English: Solar cell
Esperanto: Sunĉelo
Gaeilge: Grianchill
한국어: 태양 전지
हिन्दी: सौर सेल
hrvatski: Solarna ćelija
Bahasa Indonesia: Sel surya
íslenska: Sólarsella
italiano: Cella solare
қазақша: Фотоэлемент
Kreyòl ayisyen: Selil fotovoltayik
Кыргызча: Күн батареясы
latviešu: Saules baterija
lietuvių: Saulės baterija
magyar: Napelem
मैथिली: सौर्य सेल
Bahasa Melayu: Sel fotovolta
монгол: Нарны зай
မြန်မာဘာသာ: ဆိုလာဆဲလ်
Nederlands: Zonnecel
日本語: 太陽電池
norsk: Solcelle
norsk nynorsk: Solselle
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੂਰਜੀ ਸੈੱਲ
پنجابی: سورجی سیل
português: Célula solar
română: Celulă solară
русский: Фотоэлемент
Scots: Solar cell
Simple English: Solar cell
slovenščina: Sončna celica
српски / srpski: Solarna ćelija
srpskohrvatski / српскохрватски: Solarna ćelija
svenska: Solcell
Tagalog: Solar cell
తెలుగు: సౌర ఘటం
Türkçe: Güneş pili
Tiếng Việt: Pin mặt trời