Соединети Американски Држави
English: United States

Соединети Американски Држави
United States of America
Знаме Голем печат
ГеслоIn God We Trust  (официјално)
(Во Бога веруваме)
E Pluribus Unum  (латински; традиционално)
(Од многуте, едно)
Химна"The Star-Spangled Banner"

Главен градВашингтон
38°53′N 77°01′W / 38°53′N 77°01′W / 38.883; -77.017
Најголем град Њујорк
Службен јазик Не постои на федерално ниво1
Национален јазик Англиски (де факто)2
Демоним Американец
Уредување Федерална уставна република
 •  Претседател Доналд Трамп (Р)
 •  Потпретседател Мајк Пенс (Р)
 •  Претседавач на Претставничкиот дом Пол Рајан (Р)
 •  Врховен судија Џон Робертс (Р)
Независност од кралството на Велика Британија
 •  Прогласена 4 јули 1776 
 •  Признена 3 септември 1783 
 •  Тековен устав 21 јуни 1788 
Површина
 •  Вкупна 9.826.630 км2 [1](3та/4та 3)
 •  Вода (%) 6,76
Население
 •  проценка за 2019 г. 306.035.000[2] (3та 4)
 •  Попис 2000 281.421.906[3] 
 •  Густина 31 жит/км2 (180та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $14,334 трилиони[4] (1ва)
 •  По жител $47.025[5] ()
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $14,334 трилиони[4] (1ва)
 •  По жител $47.025[5] (17та)
Џиниев коеф. (2014)37.8[6][7][8]
среден
ИЧР (2013) 0.914[9]
многу висок · 5та
Валута Американски долар ($) (USD)
Часовен појас (UTC-5 до -10)
 •  (ЛСВ)  (UTC-4 до -10)
Се вози на десно
НДД .us .gov .mil .edu
Повик. бр. 1
1. Англискиот е официјален на барем 28 федерални држави-нокои извори даваат поголема бројка, базирајќи се на различни дефиниции на „официјален“.[10] Англискиот и хавајскиот се и обата официјални јазици на федералната држава Хаваи.
2. Англискиот е де факто јазик на американската влада и единствениот јазик кој се зборува во домот на 82% од Американците постари од пет години. Шпанскиот е вториот најзастапен јазик.
3. Дали имаат поголема територија Соединетите Американски Држави или Народна Република Кина е нерасчистено. Бројката е дадена од службата на централната разузнавачка агенција на САД наречена World Factbook. Други извори даваат помали бројки. Сите авторитативни пресметки на големината на државата ги вклучуваат само педесетте држави и федералната област Колумбија, а не териториите.
4. Проценката за бројот на населението вклучува лица чиешто вообичаено живеалиште се наоѓа во педесетте држави и федералната област Колумбија, вклучувајќи и недржавјани. Не ги вклучува ниту оние кои живеат во териториите, околу четири милиони државјани на САД (најголемиот дел во Порторико), ниту пак државјаните на САД кои живеат надвор од Соединетите Држави.

Соединети Американски Држави или САД (англиски: United States of America, USA) — федерална уставна република која се состои од педесет држави и еден федерален округ. Државата е сместена претежно во средишниот дел од Северна Америка, а нејзините 48 континентални држави и Вашингтон, се наоѓаат помеѓу Тихиот и Атлантскиот Океан, граничејќи се со Канада на север и Мексико на југ. Федералната држава Алјаска се наоѓа во северозападниот дел на континентот, граничејќи со Канада на исток и Русија на запад преку Беринговиот Проток. Федералната држава Хаваи е архипелаг во средниот Тихи Океан. Соединетите Држави исто така имаат под нивна јурисдикција и неколку територии и островски подрачја во Карибикот и Тихиот Океан.

Other Languages
Alemannisch: USA
አማርኛ: አሜሪካ
aragonés: Estatos Unitos
arpetan: Ètats-Unis
Aymar aru: Istadus Unidus
Bahasa Banjar: Amirika Serikat
Bân-lâm-gú: Bí-kok
Basa Banyumasan: Amerika Serikat
беларуская (тарашкевіца)‎: Злучаныя Штаты Амэрыкі
भोजपुरी: अमेरिका
Bikol Central: Estados Unidos
Chavacano de Zamboanga: Estados Unidos de America
Chi-Chewa: United States
chiTumbuka: United States
dansk: USA
Deitsch: Amerikaa
ދިވެހިބަސް: އެމެރިކާ
emiliàn e rumagnòl: Stat Unî
English: United States
español: Estados Unidos
Esperanto: Usono
estremeñu: Estaus Uníus
eʋegbe: United States
Fiji Hindi: United States
føroyskt: USA
français: États-Unis
贛語: 美國
Gĩkũyũ: United States
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌰𐌼𐌰𐌹𐍂𐌹𐌺𐌰
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: अमेरिकेचीं संयुक्त राज्यां
客家語/Hak-kâ-ngî: Mî-koet
한국어: 미국
Bahasa Hulontalo: Amerika Serikat
Ido: Usa
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: তিলপারাষ্ট্র
Bahasa Indonesia: Amerika Serikat
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᐊᒥᐊᓕᑲ
isiZulu: IMelika
íslenska: Bandaríkin
Kabɩyɛ: Etaazuunii
kalaallisut: Naalagaaffeqatigiit
Kapampangan: Estados Unidos
kernowek: Statys Unys
Kiswahili: Marekani
Kreyòl ayisyen: Etazini
Lingua Franca Nova: Statos Unida de America
Livvinkarjala: Amerikan Yhtysvallat
la .lojban.: mergu'e
Luganda: Amerika
Malagasy: Etazonia
مصرى: امريكا
Bahasa Melayu: Amerika Syarikat
Baso Minangkabau: Amerika Sarikat
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mī-guók
Dorerin Naoero: Eben Merika
Na Vosa Vakaviti: United States
Nederlands: Verenigde Staten
Nēhiyawēwin / ᓀᐦᐃᔭᐍᐏᐣ: ᑭᐦᒋ ᒨᐦᑯᒫᓇᐢᑭᕀ
Norfuk / Pitkern: Yunitid Staits o' Merika
norsk: USA
norsk nynorsk: USA
oʻzbekcha/ўзбекча: Amerika Qoʻshma Shtatlari
Pangasinan: Estados Unidos
پنجابی: امریکہ
ភាសាខ្មែរ: សហរដ្ឋអាមេរិក
Tok Pisin: Ol Yunaitet Stet
Plattdüütsch: USA
português: Estados Unidos
reo tahiti: Fenua Marite
rumantsch: Stadis Unids
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱥᱮᱞᱮᱫ ᱯᱚᱱᱚᱛ
Sesotho sa Leboa: United States of America
Setswana: USA
sicilianu: Stati Uniti
Simple English: United States
slovenčina: Spojené štáty
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Амєрїканьскꙑ Ѥдьнѥнꙑ Дрьжавꙑ
Sranantongo: Kondre Makandrameki
srpskohrvatski / српскохрватски: Sjedinjene Američke Države
Basa Sunda: Amérika Sarikat
svenska: USA
ไทย: สหรัฐ
Tsetsêhestâhese: United States
Twi: Amerika
Thuɔŋjäŋ: Pawuut Matiic
Vahcuengh: Meijgoz
Tiếng Việt: Hoa Kỳ
Volapük: Lamerikän
文言: 美國
吴语: 美国
Xitsonga: Amerikha
粵語: 美國
žemaitėška: JAV
中文: 美国