Скудето

Логото на Скудетото, со трите бои на италијанското знаме: зелена, бела и црвена.

Скудето е карактеристична значка во облик на штит со боите на италијанското знаме, која се става на дресот на екипата која во претходната сезона го освоила италијанското првенство. Во проширена смисла на зборот "Скудетото" може да значи победа во најсилната италијанска лига или шампионска титула.

Скудетото било воведено во сезоната 1924-1925, кога за прв пат оваа значка носена на дресот од страна на играчите на тогашниот првак на Италија Џенова.

Рекордер е екипата на Јувентус со освоени 35 скудета.

Other Languages
العربية: سكوديتو
български: Скудето
čeština: Scudetto
dansk: Scudetto
eesti: Scudetto
English: Scudetto
español: Scudetto
فارسی: اسکودتو
français: Scudetto
한국어: 스쿠데토
Nederlands: Scudetto
polski: Scudetto
suomi: Scudetto
українська: Скудетто