Синкопа (музика)

Синкопа е ритмичка особеноски која настанува со поврзување на слабо со силно тактово врема каде што акцентот од силното преминува на слабото тактово време.

Other Languages
aragonés: Sincope (musica)
azərbaycanca: Sinkopa (musiqi)
беларуская: Сінкопа (музыка)
čeština: Synkopa
eesti: Sünkoop
English: Syncopation
Esperanto: Sinkopo (muziko)
فارسی: سنکپ
hrvatski: Sinkopa
עברית: סינקופה
lietuvių: Sinkopė
Nederlands: Syncope (muziek)
Nedersaksies: Synkoop (muziek)
norsk nynorsk: Synkopering
português: Síncope (música)
română: Sincopă
Simple English: Syncopation
slovenčina: Synkopa (hudba)
српски / srpski: Синкопа (музика)
srpskohrvatski / српскохрватски: Sinkopa (muzika)
suomi: Synkooppi
svenska: Synkop
українська: Синкопа (музика)
粵語: 切分音
中文: 切分音