Сингл (музика)

Класична сингл плоча

Терминот сингл, најчесто се асоцира со музичката индустрија и означува комерцијално дело поместено на носач на звук (најчесто 1 песна) која цели да го промовира претстојниот албум на групата или пејачот. Синглот низ историјата е издаван на различни носачи на звук како што се: Винил, касета, компакт диск, ДВД и слично.

Во современата музичка терминологија се користи и терминот download single, кој се однесува на песна или мултимедијална содржина од одреден изведувач поставена на интернет, од кадешто корисниците можат да ја преземат содржината.

Other Languages
Afrikaans: Enkelspeler
العربية: أغنية منفردة
azərbaycanca: Sinql
беларуская: Сінгл
беларуская (тарашкевіца)‎: Сынгл
български: Сингъл
bosanski: Muzički singl
català: Senzill
čeština: Singl
eesti: Singel
Ελληνικά: Single (μουσική)
español: Sencillo
Esperanto: Unuopaĵo
فارسی: تک‌آهنگ
français: Single (musique)
Gaeilge: Singil (ceol)
한국어: 싱글 (음악)
հայերեն: Սինգլ
hrvatski: Glazbeni singl
Bahasa Indonesia: Singel
íslenska: Smáskífa
עברית: סינגל
ქართული: სინგლი
kurdî: Single
latviešu: Singls
Lëtzebuergesch: Single (Musek)
lietuvių: Singlas
magyar: Kislemez
მარგალური: სინგლი
Bahasa Melayu: Single
မြန်မာဘာသာ: Single (music)
Nederlands: Single (muziek)
日本語: シングル
norsk nynorsk: Singel i musikk
português: Single
română: Single
русский: Сингл
Simple English: Single (music)
slovenčina: Singel (hudba)
slovenščina: Glasbeni singl
српски / srpski: Музички сингл
srpskohrvatski / српскохрватски: Singlica
suomi: Single
svenska: Singel
Türkçe: Single
українська: Сингл
Tiếng Việt: Đĩa đơn
walon: Mierplake
ייִדיש: סינגל
Zazaki: Single
中文: 单曲