Семрежни бои

Семрежни бои (англ. web colors) — бои кои се користат во изработката на страници на семрежјето и методите на нивно опишување. Шеснаесетеречните (хексадецимални) кодови на боите почнуваат со тараба (#).[1][2]

Изработувачите на страниците имаат најразлични можности за задавање на саканите бои на елементите во нив. Боите можат да се зададат како RGB-тројки во шеснаесетеречен формат (hex triplet), но во некои случаи и според нивните вообичаени англиски изрази. За утврдување на бојните вредности се користи алатка за бои или друг графички програм.

Првите верзии на прелистувачите Mosaic и Netscape Navigator користеле називите од системот X11 како основа на списоците на бои, бидејќи обете започнале со работа на X Window System.[3]

Семрежните бои имаат недвосмислено колориметриско толкување (sRGB) што се однесува на хроматичностите на дадено фосфорно множество, извесна крива на пренос, прилагодлива целна белина и услови за гледање.[4] Овие се избрани како слични на вистинските монитори и услови, па така дури и без раководство со боите, исцртувањето е прилично блиско до укажаните вредности. Меѓутоа корисничките вршители се разликуваат во верноста со која ги прикажуваат боите. Понапредите користат раководство со боите за да добијат на верност, што е мошне значајно во услови кога прикажаното треба да се печати.

Other Languages
العربية: ألوان الويب
azərbaycanca: Veb rəngləri
বাংলা: ওয়েব রঙ
Bân-lâm-gú: Web sek-chhái
беларуская: Колеры HTML
bosanski: HTML-boje
català: Colors HTML
čeština: Bezpečné barvy
Deutsch: Webfarbe
English: Web colors
español: Colores web
Esperanto: Koloroj por TTT
français: Couleur du Web
한국어: 웹 색상
հայերեն: HTML գույներ
हिन्दी: वेब रंग
Bahasa Indonesia: Warna web
Basa Jawa: Werna wèb
ქართული: ვებ-ფერები
Kiswahili: Kigezo:Rangi
Lingua Franca Nova: Colores de HTML
Bahasa Melayu: Warna sesawang
нохчийн: Беснаш HTML
norsk: Webfarger
română: Culori web
русский: Цвета HTML
Simple English: Web color
slovenščina: Spletna barva
svenska: HTML-färger
Tagalog: Web kulay
Türkçe: Web renkleri
українська: Кольори HTML
اردو: ویب رنگ
Zazaki: Kodê rengan
中文: 网页颜色