Семејство (биологија)

Разните нивоа на системот на научна класификација.ЖивотДоменЦарствоКоленоКласаРедСемејствоРодВид

Зголеми
Хиерархијата на осумте главни таксономски рангови во биолошката класификација. Поситните меѓурангови не се прикажани.

Семејство (или фамилија) — таксономски ранг во биолошката класификација на организмите и таксон. Други застапени рангови се животот (живиот свет), доменот, царството, коленото, класата, редот, родот и видот. Семејството е сместено помеѓу редот и родот и има свој подранг, наречен потсемејство и свој надранг, наречен натсемејство.

На пример, оревот и хикоријата припаѓаат на семејството оревоцветни (Juglandaceae).

Определувањето на членовите на фамилиите е работа на таксономите. Честопати се поставува прашањето дали воопшто да се признае некоја семејство. Во голем број случаи таксономите не го делат истото мислење. Бидејќи не постојат строго утврдени правила што мора да се следат при опишувањето или признавањето на фамилиите, некои таксони се признаени насекаде, додека пак други наоѓаат поддршка мошне ретко.

Примена

Фамилиите се корисни во еволутивните, палеонтолошките и родовите изучувања бидејќи се постабилни од нижите таксони како родот и видот.[1][2]

Other Languages
Alemannisch: Familie (Biologie)
العربية: فصيلة (تصنيف)
Avañe'ẽ: Juehepehẽ
azərbaycanca: Fəsilə
Bân-lâm-gú: Kho (hun-lūi-ha̍k)
башҡортса: Ғаилә (биология)
беларуская (тарашкевіца)‎: Сямейства (біялёгія)
brezhoneg: Kerentiad
čeština: Čeleď
dolnoserbski: Swójźba (biologija)
한국어: 과 (생물학)
hornjoserbsce: Swójba (biologija)
Bahasa Indonesia: Famili (biologi)
Kapampangan: Familia (biolohia)
қазақша: Тұқымдас
kurdî: Famîle
Кыргызча: Тукум
Lëtzebuergesch: Famill (Biologie)
მარგალური: ფანია (ბიოლოგია)
Bahasa Melayu: Keluarga (biologi)
Baso Minangkabau: Famili
မြန်မာဘာသာ: မျိုးရင်း
Nederlands: Familie (biologie)
日本語: 科 (分類学)
norsk nynorsk: Biologisk familie
oʻzbekcha/ўзбекча: Oila (biologiya)
Plattdüütsch: Familie (Biologie)
Runa Simi: Rikch'aq ayllu
русиньскый: Родина (біолоґія)
русский: Семейство
Simple English: Family (biology)
slovenščina: Družina (biologija)
srpskohrvatski / српскохрватски: Porodica (taksonomija)
Basa Sunda: Familia
татарча/tatarça: Гаиләлек (биология)
Türkçe: Familya
українська: Родина (біологія)
Tiếng Việt: Họ (sinh học)
West-Vlams: Familie (biologie)
粵語:
中文: 科 (生物)