Семантика
English: Semantics

Семантиката е дел од лингвистиката што се занимава со значењето на зборовите и нивната функција во реченицата.Генерално гледано, семантиката е гранка на лингвистиката која го проучува означеното. Зборот семантика бил измислен кон крајот на XIX век од страна на францускиот лингвист Мишел Бреал, авторот на првиот семантички трактат.

Семантиката има повеќе предмети на проучување :

  • значењето на сложените зборови,
  • односите на значење меѓу зборовите (односи на хомонимија, синонимија, антонимија, полисемија, хиперонимија, хипонимија, итн.),
  • дистрибуција на актантите во склоп на некој исказ,
  • условите на вистинитост на некој исказ,
  • критичка анализа на дискурсот,
  • прагматика, кога истата се смета за гранка на семантиката.

Терминот семантика се користи како опозиција на оној термин синтакса во проучувањето на програмските јазици во информатиката, заради која таа беше развиена на формален начин (види семантика на програмските јазици). Меѓу семантиката и синтаксата постои истиот однос како меѓу основата и формата.


Other Languages
Afrikaans: Semantiek
Alemannisch: Semantik
asturianu: Semántica
azərbaycanca: Semantika
Bân-lâm-gú: Ì-bī-lūn
беларуская: Семантыка
беларуская (тарашкевіца)‎: Сэмантыка
български: Семантика
bosanski: Semantika
brezhoneg: Semantik
català: Semàntica
čeština: Sémantika
Cymraeg: Semanteg
dansk: Semantik
Deutsch: Semantik
eesti: Semantika
Ελληνικά: Σημασιολογία
English: Semantics
Esperanto: Semantiko
euskara: Semantika
فارسی: معناشناسی
føroyskt: Merkingarfrøði
français: Sémantique
Frysk: Semantyk
Gaelg: Semantaght
galego: Semántica
한국어: 의미론
hrvatski: Semantika
Bahasa Indonesia: Semantik
interlingua: Semantica
íslenska: Merkingarfræði
italiano: Semantica
עברית: סמנטיקה
Jawa: Semantik
қазақша: Семантика
Kiswahili: Semantiki
Kreyòl ayisyen: Semantik
Кыргызча: Семантика
Latina: Semantica
latviešu: Semantika
lietuvių: Semantika
Lingua Franca Nova: Semantica
la .lojban.: smuske
lumbaart: Semantega
magyar: Szemantika
Bahasa Melayu: Semantik
Nederlands: Semantiek
日本語: 意味論
norsk: Semantikk
norsk nynorsk: Semantikk
Novial: Semantike
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਰਥ-ਵਿਗਿਆਨ
português: Semântica
română: Semantică
rumantsch: Semantica
русский: Семантика
Scots: Semanteecs
Simple English: Semantics
slovenčina: Sémantika (náuka)
slovenščina: Semantika
کوردی: واتاناسی
српски / srpski: Семантика
srpskohrvatski / српскохрватски: Semantika
svenska: Semantik
Tagalog: Palasurian
татарча/tatarça: Семантика
Türkçe: Anlam bilimi
українська: Семантика
Tiếng Việt: Ngữ nghĩa học
Winaray: Semantika
粵語: 語義學
中文: 语义学