Секретар

Секретар, е административен асистент во адмнинистрацијата, или може да се однесува на високорангиран чиновник во државната администрација или во влада.

Канцелариската титула се однесува на личност која обработува рутински задачи за својот претпоставен. Овие чиновници обработуваат текстови, водат сметководство, бележат статистики, закажуваат состаноци и слчно.

Владината титула се однесува на шеф на некој сектор, но во рамките на Обединетите Нации се однесува на лидер на организацијата.

Етимологијата е изведена од латинскиот збор secernere, што значи да раздели да направи разлика. Но и со конотација на некој кој работи нешто доверливо или нешто му е доверено што е доверливо.

Other Languages
العربية: سكرتارية
aragonés: Secretario
català: Secretari
Deutsch: Sekretär
eesti: Sekretär
English: Secretary
Esperanto: Sekretario
فارسی: منشی
français: Secrétariat
한국어: 비서
हिन्दी: सचिव
Bahasa Indonesia: Sekretaris
עברית: מזכיר
Basa Jawa: Sekretaris
ქართული: მდივანი
lietuvių: Sekretorius
Bahasa Melayu: Setiausaha
Nederlands: Secretaresse
नेपाल भाषा: सचिव
日本語: 秘書
norsk: Sekretær
norsk nynorsk: Sekretær som yrke
Simple English: Secretary
Soomaaliga: Xoghaye
српски / srpski: Секретар (дужност)
srpskohrvatski / српскохрватски: Sekretar
suomi: Sihteeri
Tiếng Việt: Thư ký
粵語: 秘書