Северноамериканска зона на слободна трговија


Emblem
СекретаријатиМексико Сити, Отава и Вашингтон
Официјални јазици англиски, шпански, француски
Членство  Канада
 Мексико
 САД
Основана
 •  Основан 1 јануари, 1994 
Површина
 •  Вкупна  (1st)
 •  Вода (%) 7.4
Население
 •  проценка за 2008 г. 445.335.091 (3rd)
 •  Густина 20,4 жит/км2 (195th)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 (IMF) г.
 •  Вкупен $17.153 трилиони (n/a)
 •  По жител $35.491 (n/a)
БДП (номинален) проценка за 2008 (ММФ) г.
 •  Вкупно $16.792 трилиони (n/a)
 •  По жител $35.564 ()
Страница
http://www.nafta-sec-alena.org

Северноамериканската зона за слободна трговија или скратено НАФТА (англиски :North American Free Trade Agreement (NAFTA; (шпански: Tratado de Libre Comercio de América del Norte [TLCAN], француски: Accord de libre-échange nord-américain [ALENA]) е слободна трговска зона помеѓу САД, Канада и Мексико и ја претставува основната форма на регионално обединување со тоа што е задржан суверенитетот на членките во одлуките за сопствените надворешно политички односи.

Содржина

Other Languages
Afrikaans: NAFTA
العربية: نافتا
čeština: NAFTA
eesti: NAFTA
føroyskt: NAFTA
客家語/Hak-kâ-ngî: Pet-mî Chhṳ-yù Mo-yi Hia̍p-ngi
norsk: NAFTA
slovenščina: Sporazum NAFTA
suomi: NAFTA