Светско првенство во фудбал 2006

Светско првенство на ФИФА 2006 г. — Германија
FIFA Fußball-Weltmeisterschaft Deutschland 2006
Официјално лого
Официјално лого
Тимови32
(вкупно во квалификации: 197)
ДомаќинГерманија
ПобедникFlag of Italy.svg Италија (4-та титула)
Одиграни натпревари62
Дадени голови147
(2.37 по натпревар)
Публика3,353,655
(54,091 по натпревар)
Најдобар стрелецFlag of Germany.svg Мирослав Клосе - 5 гола

Светското Првенство во Фудбал 2006 беше 18-тото издание на ФИФА Светското Првенство во фудбал, квадренијалниот турнир на меѓународната асоцијација за фудбал. Беше одржано од 9 јуни до 9 јули, 2006 во Германија, која го доби правото да биде домаќин на настанот во јули 2000. Италија го освои својот четврт шампионат, поразувајќи ја Франција со 5–3 на пенали по продолженија кои завршија со нерешен резултат 1-1. Германија ја порази Португалија со 3-1 и го освои третото место.

Тимовите на 198 национални фудбалски асоцијации од сите шест континенти учествуваа во квалификациониот процес кој започна во декември 2003. Триесет и два тима се квалификуваа од овој процес за завршниот турнир.

Other Languages
العربية: كأس العالم 2006
беларуская (тарашкевіца)‎: Чэмпіянат сьвету па футболе 2006 году
Bahasa Indonesia: Piala Dunia FIFA 2006
Bahasa Melayu: Piala Dunia FIFA 2006
norsk nynorsk: VM i fotball 2006
oʻzbekcha/ўзбекча: Futbol boʻyicha jahon chempionati 2006
Simple English: 2006 FIFA World Cup
srpskohrvatski / српскохрватски: FIFA Svjetsko prvenstvo 2006.