Свети Кристофер

За други значења на поимот „Свети Кристофер“, видете ја страницата за појаснување.
Свети Кристофер
Наречен и: Liamuiga, Saint Christopher, Saint Kitts
Наречен и: Град на шеќерот
Saint Kitts and Nevis, administrative divisions - mk - monochrome.svg
Карта на Свети Кристофер и Невис
Географија
МестоположбаКарипско Море
Координати17°15′N 62°40′W / 17°15′N 62°40′W / 17.250; -62.667
АрипелагЗаветрени Острови
Највисока котаЛијамуига
Управување
Најголема населбаБастер (pop. 15,500)
Демографија
Население35,000
Густина на население208,33 /km2 (53.957 /sq mi)
Етнички групиАфроамериканци, мулати, Азијци, Британци, Португалци, Либанци[1]


Свети Кристофер (Saint Christopher) или Свети Китс (Saint Kitts) е остров во Карипското Море. Свети Кристофер е дел од Заветрените Острови, подгрупа на Малите Антили. На запад островот излага на Карипското Море, додека на исток на Атлантскиот Океан. Свети Кристофер, заедно со соседниот остров Невис, ја сочинуваат федерацијата Свети Кристофер и Невис.

Островот се наоѓа на околу 2100 км југоисточно од Мајами, САД. Островот има вкупна површина од 168 километри квадратни, долг е околу 29 километри, а широк околу 8 километри. Свети Кристофер има вкупно население од околу 35.000 жители, од кои мнозинство се Афроамериканци. Главен и официјален јазик на островот е англискиот, со писменост на население од околу 98%. На Свети Кристофер се наоѓа Националниот парк Хил Фортрес, кој е заштитен од УНЕСКО и претставува најголема тврдина изградена во Источните Кариби.

Other Languages
العربية: سانت كيتس
беларуская: Сент-Кітс
brezhoneg: Sant Kitts
català: Saint Kitts
Cymraeg: Saint Kitts
Deutsch: St. Kitts
English: Saint Kitts
euskara: Saint Kitts
فارسی: سنت کیتس
galego: Saint Kitts
italiano: Saint Kitts
עברית: סנט קיטס
lietuvių: Sent Kitsas
Nederlands: Saint Kitts
norsk nynorsk: Saint Kitts
occitan: Sant Cristòl
polski: Saint Kitts
română: Sfântul Kitts
русский: Сент-Китс
српски / srpski: Сент Китс
svenska: Saint Kitts
Türkçe: Saint Kitts
українська: Сент-Кіттс
Tiếng Việt: Saint Kitts
粵語: 聖傑氏島
中文: 圣基茨岛