Света Варвара

Света Варвара
Руска икона на Св. Варвара
Светица, Маченица
Роден(а)средина на III век,
Починал(а)крај на III или почеток на IV век
Слава

Света Варвара е еден од поголемите христијански празници, посветен на светата великомаченица Варвара (17/4 декември), обично се празнува со домашни служби. Tој ден се вари пченка – за да се завари, да се затече жито во полето и во амбарите. Во некои краишта со овој празник е поврзан и обичајот полазник (полаза).[1][2]


  • Референци

Референци

  1. Зорка Делиниколова, Обичаи сврзани со поедини празници и неделни дни во Радовиш, „Гласник на Етнолошки музеј“, 1, Скопје, 1960
  2. Tанас Вражиновски, Речник на народната митологија на Македонците, Прилеп-Скопје, 2000.
Other Languages
العربية: بربارة
беларуская: Святая Варвара
English: Saint Barbara
Esperanto: Barbara (Sankta)
한국어: 바르바라
hrvatski: Sveta Barbara
Bahasa Indonesia: Barbara
italiano: Santa Barbara
kaszëbsczi: Swiãtô Barbara
Kiswahili: Barbara
Lëtzebuergesch: Helleg Bäerbel
lietuvių: Šv. Barbora
Ligure: Santa Barboa
Limburgs: Barbara
日本語: 聖バルバラ
Picard: Sainte Barbe
română: Sfânta Barbara
slovenčina: Svätá Barbora
slovenščina: Sveta Barbara
српски / srpski: Света Варвара
Türkçe: Barbara
українська: Свята Варвара
中文: 白芭蕾