Сатира
English: Satire

Сатиричен приказ на папирус, се чува во Британскиот музеј
Книжевност
Основни облици

Роман · Поема · Драма
Расказ · Новела

Родови

Епика · Лирика · Драма
Сатира
Трагедија · Комедија
Трагикомедија

Извори

Изведба (претстава) · Книга

Форми

Проза · Стих

Историја и списоци

Општ преглед на книжевноста
Индекс на поими
Историја · Современа историја
Книги · Писатели
Книжевни награди · Награди за поезија

Дискусија

Критика · Теорија · Списанија

Сатира — книжевна форма во која се критикува исмејува личност, група, држава или власт. Често се користи како средство на политичките борби. Сатирата ги разобличува општествените недостатоци, политичките страсти, човечките себичности, непромислености, мани и глупости, а со потсмев на духовит начин критикува, опоменува и казнува.[1][2] Додека хуморот забавува, ослободува и растеретува, сатирата со својата горчина придвижува и обврзува. Техниката на комичното преувеличување и употребата на карикатура и хипербола, е најмоќното уметничко средство на сатиричарот.

Директната спротивност и агресивната критична острина (од лат. збор invectivus), смешното дејство и фигура подразбира значења добиени од семантичка двосмисленост, произлегуваат од разликите на говорот и мислењето, а може да го разберат само оние кои се способни да го признаат контекстот на реалноста. За комичните илузии (стриповите) точно е кажано дека се „по својата природа 'транзиција' помеѓу(...) она што е експлицитно кажано и она што се подразбира, она што се кажува гласно и она што се шепоти“ - Владимир Јаковљевич Проп „Проблемите на комичноста и смеата“.

Оттука алузивната смеа произлегува од механизмот на очигледното недоразбирање и наивност, премолчено предвидување и разбирање на пораката. Сатиричката алузија во својата семантична основа содржи желба на дискрететн начин да исмее некој поединец,општествениот феномен и неправилност, а кога тоа е врз основа на непроверени, неточни или дволични мислења, на злонамерните претпоставки, сомневања, исто така се нарекува инсинуација.“

  • Наводи

Наводи

  1. Corum (2002) p.163
  2. David Worcester (1968) The Art of Satire p.16
Other Languages
Afrikaans: Satire
العربية: هجاء (أدب)
asturianu: Sátira
azərbaycanca: Satira
تۆرکجه: طنز
Bân-lâm-gú: Khau-sé
башҡортса: Сатира
беларуская: Сатыра
беларуская (тарашкевіца)‎: Сатыра
български: Сатира
bosanski: Satira
brezhoneg: Flemmskrid
català: Sàtira
čeština: Satira
Cymraeg: Dychan
dansk: Satire
Deutsch: Satire
eesti: Satiir
Ελληνικά: Σάτιρα
English: Satire
español: Sátira
Esperanto: Satiro
euskara: Satira
فارسی: طنز
français: Satire
Frysk: Satire
furlan: Satire
galego: Sátira
한국어: 풍자
հայերեն: Երգիծանք
Արեւմտահայերէն: Երգիծանք
हिन्दी: कटूपहास
hrvatski: Satira
Ido: Satiro
Bahasa Indonesia: Satire
italiano: Satira
עברית: סאטירה
ქართული: სატირა
қазақша: Сатира
Кыргызча: Сатира
Latina: Satura
latviešu: Satīra
Lëtzebuergesch: Satir
lietuvių: Satyra
Limburgs: Satire
magyar: Szatíra
Bahasa Melayu: Satira
Nederlands: Satire
日本語: 風刺
norsk: Satire
norsk nynorsk: Satire
occitan: Satira
oʻzbekcha/ўзбекча: Satira
ਪੰਜਾਬੀ: ਵਿਅੰਗ
polski: Satyra
português: Sátira
română: Satiră
русиньскый: Сатіра
русский: Сатира
саха тыла: Сатира
sicilianu: Sàtira
Simple English: Satire
سنڌي: طنز
slovenčina: Satira
slovenščina: Satira
کوردی: تیز
српски / srpski: Сатира
srpskohrvatski / српскохрватски: Satira
suomi: Satiiri
svenska: Satir
Tagalog: Satira
தமிழ்: அங்கதம்
Türkçe: Hiciv
українська: Сатира
Tiếng Việt: Châm biếm
中文: 讽刺