Сатана
English: Satan

Илустрацијан на Сатаната направена од страна на Вилијам Блејк.
Илустрација на сцена од Изгубениот Рај каде што Сатан паѓа во реката Стикс (Омраза) направена од страна на Дародес во 1868.
Густав Дор, опис на Сатаната, централна фигура во Изгубениот Рај, во 1866

Сатаната (хебрејски: שָּׂטָן сатаната, што значи "непријател" или "противник";[1] арап. شيطان shaitan, значење; "заведе", "далечни" или понекогаш "ѓаволот") е карактер кој се појавува во Аврамските Религии и кој што носи злоба и искушение, и е исто така познат како измамник кој ги води луѓето по погрешен пат. Некои религиски групи веруваат дека тој прво бил ангел, кој што паднал поради неговата гордост, и дека ги заведувал луѓето во лаги и гревови, и дека има голема моќ во пеколот. Во Хебрејската Библија и во Новиот Завед, Сатаната е обвинител и спротивник, злонамерен ентитет, исто така наречен и ѓавол, кој има лоши карактеристики.

Иако сатаната е главно перципирана како негативен лик, некои групи имаат различни верувања. Во Теистички Сатанизам, Сатаната се смета за божество кое или е обжувано или е почитувано.  

Other Languages
Afrikaans: Satan
Ænglisc: Satan
العربية: شيطان
asturianu: Satanás
azərbaycanca: Şeytan
বাংলা: সাতান
беларуская: Сатана
български: Сатана
català: Satan
Чӑвашла: Шуйтан
čeština: Satan
Cymraeg: Satan
dansk: Satan
Deutsch: Satan
eesti: Saatan
Ελληνικά: Σατανάς
English: Satan
español: Satanás
Esperanto: Satano
euskara: Satan
فارسی: شیطان
français: Satan
furlan: Satane
Gaeilge: Satan
galego: Satanás
ГӀалгӀай: Йилбаз
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌳𐌹𐌰𐌱𐌰𐌿𐌻𐌿𐍃
한국어: 사탄
հայերեն: Սատանա
हिन्दी: शैतान
hrvatski: Sotona
Ido: Satano
Bahasa Indonesia: Setan
isiXhosa: USathane
íslenska: Satan
italiano: Satana
עברית: שטן
ქართული: ეშმაკი
қазақша: Шайтан
Kiswahili: Shetani
Kreyòl ayisyen: Satan
kurdî: Şeytan
Latina: Satanas
latviešu: Sātans
lietuvių: Šėtonas
magyar: Sátán
მარგალური: ქერქენჯი
Bahasa Melayu: Syaitan
Nederlands: Satan
日本語: サタン
norsk: Satan
norsk nynorsk: Satan
occitan: Satan
ਪੰਜਾਬੀ: ਸ਼ੈਤਾਨ
polski: Szatan
português: Satanás
română: Satan
Runa Simi: Satanas
русский: Сатана
Simple English: Satan
slovenčina: Satan
slovenščina: Satan
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Сатана
ślůnski: Szatan
српски / srpski: Сатана
srpskohrvatski / српскохрватски: Satana
suomi: Saatana
svenska: Satan
தமிழ்: சாத்தான்
татарча/tatarça: Шайтан
తెలుగు: షైతాన్
ไทย: ซาตาน
тоҷикӣ: Шайтон
Türkçe: Şeytan
українська: Сатана
vepsän kel’: Soton
Tiếng Việt: Satan
Winaray: Satanas
Zazaki: Şeytan
žemaitėška: Šetuons
中文: 撒但