Сантјаго дел Естеро (покраина)

Сантјаго дел Естеро
Bandera de la Provincia de Santiago del Estero.svg


Coat of Arms

Главен градСантјаго дел Естеро
Површина136,351 km²
Население804,457 (2001)
Густина5.9/km²
ГувернерХералдо Замора
ДемонимСантигванец
ISO 3166-2AR-G
Provincia de Santiago del Estero, Argentina.png

Сантјаго дел Естеро (шпански: Santiago del Estero) е покраина во Аргентина, сместена на северот од земјата. Се граничи со Салта, Чако, Санта Фе, Кордоба, Катамарка и Тукуман.


Административна поделба

Покраината е поделена на 27 департмани (departamentos).

Other Languages