Санта Фе (покраина)

Санта Фе
Flag of Santa Fe province in Argentina.png


Coat of Arms

Главен градСанта Фе
Површина133,007 km²
Население3,000,701 (2001)
Густина22.56/km²
ГувернерЕрмес Бинер
ДемонимСантафесинец
ISO 3166-2AR-S
Provincia de Santa Fe, Argentina.png

Санта Фе (шпански: Santa Fe) е покраина во Аргентина , која е сместена во централноисточниот дел на земјата. Таа се граничи со Чако, Кориентес, Ентре Риос, Буенос Аирес, Кордоба, и Сантиаго дел Естеро.

Најпознат и најважен град во Санта фе е Росарио (908.000), па потоа главниот град Санта Фе (369.000), Рафаела (83.000), Вилја Гобернадор Галвез (74.000), Венадо Туерто (69.000), Реконквиста (66.000) и Санто Томе (58.000).

Административна поделба

Покраината е поделена на 19 департмани (departamentos), кои се поделени на општини, кои па се делат на помали градчиња. тие се нарекуваат (cabecera).

Other Languages
Bân-lâm-gú: Santa Fe Séng
한국어: 산타페주
Bahasa Indonesia: Provinsi Santa Fe
Kiswahili: Mkoa wa Santa Fe
لۊری شومالی: سانتافه
Bahasa Melayu: Wilayah Santa Fe
Runa Simi: Santa Fe wamani
Simple English: Santa Fe Province
Tiếng Việt: Santa Fe (tỉnh)
žemaitėška: Santa Fie provincėjė
中文: 聖大非省