Санта Круз де ла Сиера

Санта Круз де ла Сиера
Santa Cruz de la Sierra
автономен град
Знаме на Санта Круз де ла Сиера
Знаме
Грб на Санта Круз де ла Сиера
Грб
Санта Круз де ла Сиера се наоѓа во Боливија
Санта Круз де ла Сиера
Местоположба во Боливија
Координати:
Држава Боливија
ДепартманСанта Круз
ПокраинаАндрес Ибањес
ОпштинаСанта Круз де ла Сиера
Основан26 февруари 1561
Управа
 • ВидГрадска власа
 • ГрадоначалникПерси Фернандез
Површина
 • автономен град (207 sq mi)
Надм. вис.416 m (1,365 ft)
Население (2010)[1]
 • автономен град1.616.063
 • Густина4.215,24/km2 (1,091,740/sq mi)
 • Метро2.102.998
Часовен појасBOT (UTC−4)
ИЧР (2001)0.630 – среден[2]
Мреж. местоhttp://www.gmsantacruz.gov.bo/

Санта Круз де ла Сиера (шпански: Santa Cruz de la Sierra), често именуван како Санта Круз, е најголем град во Боливија и главен град на департманот Санта Круз.[1] Градот се наоѓа на реката Пирај во источна Боливија и градот е дом на 70% од населението на департманот.[3] Санта Круз е најбрзо растечки град во светот.[4]

Градот бил основан во 1561 година од шпанскиот истражувач Њуфло де Чавез на околу 200 км од сегашната местоположба на градот. Низ историјата градот се изместувал неколку пати сè додека не бил конечно изграден на сегашната положба во 16 век. Во голем дел од историјата на Санта Круз, градот бил мал и власта не обрнувала внимание за развојот на Санта Круз. По Втората светска војна со развојот на земјоделството градот забележал забрзан развој.

Денес, градот е најнаселен, а департманот Санта Круз е втор најнаселен департман во државата. Градот станал најзначаен трговски центар во земјата и е дестинација на голем број доселеници.[5]

Other Languages
Aymar aru: Santa Krus
Bahasa Indonesia: Santa Cruz de la Sierra
Bahasa Melayu: Santa Cruz, Bolivia
Dorerin Naoero: Santa Cruz de la Sierra
Simple English: Santa Cruz, Bolivia
vepsän kel’: Santa Krus de la Sjerr
Tiếng Việt: Santa Cruz (Bolivia)