Руј Кошта (фудбалер)

Руј Кошта
Rui Costa.jpg
Руј Кошта со Бенфика во 2007
Лични податоци
Полно име Руј Мануел Цезар Кошта
Роден на 29 март 1972 (1972-03-29) (воз. 45 г.)
Роден во Амадора, Португалија
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)
Позиција Офанзивен играч од средината на теренот
Младинска кариера
1977–1990 Бенфика
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1994 Бенфика 78 (13)
1990–1991 → Фафе (позејмен) 38 (6)
1994–2001 Фиорентина 215 (38)
2001–2006 Милан 124 (4)
2006–2008 Бенфика 43 (5)
Вкупно 498 (66)
Репрезентација
1990 Португалија под 18 4 (1)
1991 Португалија под 20 11 (1)
1992–1994 Португалија под 21 19 (7)
1993–2004 Португалија 94 (26)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Руј Мануел Цезар Кошта, OIH (португалски изговор: [ˈʁuj ˈkɔʃtɐ]; роден на 29 Март 1972 година) е поранешен португалски фудбалер.

Од страна на експертите се смета за еден од најголемите играчи на својата генерација, [1] Коста обично играл на позицијата офанезивен играч во среднот ред, веднаш зад напаѓачите и беше познат особено по својата одлична техника, како плејмејкер со креирачка способност и око за гол. Во 2004 година, тој беше именуван од страна на Пеле во ФИФА 100, како еден од најголемите живи 125 фудбалери. [2]

Неговиот прекар бил "Маестро", [1] Коста најголемиот дел од својата кариера го поминал во Бенфика во Португалија и во Фиорентина и Милан во Италија. Во неговата врвна кариера која опфаќа 17 години, тој освои неколку трофеи вклучувајќи една шампионска титула и еден португалскиот куп во Португалското првенство, една титула во Серија А, три Купа на Италија на Италија, една титула во Лигата на шампионите и еден УЕФА Супер Куп. Со националниот тим на Португалија, Коста забележа 94 настапи и постигна 26 гола за selecção и ја претставуваше земјата на три УЕФА Европското првенство и едно ФИФА Светското првенство. Награден е со орденот на принцот Хенри.

Наводи

  1. 1,0 1,1 „Rui Costa, il Maestro che ha incantato in Italia“ (на italain). tuttomercatoweb.com. 12 ноември 2016. https://www.tuttomercatoweb.com/championsleague/?action=read&idnet=dHV0dG9jaGFtcGlvbnMuaXQtMzQ0MDA. посет. 25 март 2017 г. 
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Pele.
Other Languages
العربية: روي كوستا
বাংলা: রুই কস্তা
български: Руи Коща
čeština: Rui Costa
dansk: Rui Costa
eesti: Rui Costa
English: Rui Costa
español: Rui Costa
euskara: Rui Costa
فارسی: روی کاستا
galego: Rui Costa
한국어: 후이 코스타
hrvatski: Rui Costa
Bahasa Indonesia: Rui Costa
íslenska: Rui Costa
italiano: Rui Costa
עברית: רוי קושטה
Basa Jawa: Rui Costa
ქართული: რუი კოშტა
magyar: Rui Costa
Malagasy: Rui Costa
Bahasa Melayu: Rui Costa
norsk: Rui Costa
polski: Rui Costa
română: Rui Costa
Runa Simi: Rui Costa
Scots: Rui Costa
српски / srpski: Руи Коста
srpskohrvatski / српскохрватски: Rui Costa
suomi: Rui Costa
svenska: Rui Costa
Türkçe: Rui Costa
українська: Руй Кошта
Tiếng Việt: Rui Costa