Руи Кошта (фудбалер)

Руј Кошта
Rui Costa.jpg
Руј Кошта со Бенфика во 2007
Лични податоци
Полно имеРуј Мануел Цезар Кошта
Роден на29 март 1972 (1972-03-29) (46 г.)
Роден воАмадора, Португалија
Висина1.80 м (5 ст 11 ин)
ПозицијаОфанзивен играч од средината на теренот
Младинска кариера
1977–1990Бенфика
Кариера*
ГодиниКлубНаст.(Гол.)
1990–1994Бенфика78(13)
1990–1991→ Фафе (позејмен)38(6)
1994–2001Фиорентина215(38)
2001–2006Милан124(4)
2006–2008Бенфика43(5)
Вкупно498(66)
Репрезентација
1990Португалија под 184(1)
1991Португалија под 2011(1)
1992–1994Португалија под 2119(7)
1993–2004Португалија94(26)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Руј Мануел Цезар Кошта, OIH (португалски изговор: [ˈʁuj ˈkɔʃtɐ]; роден на 29 Март 1972 година) е поранешен португалски фудбалер.

Од страна на експертите се смета за еден од најголемите играчи на својата генерација,[1] Коста обично играл на позицијата офанезивен играч во среднот ред, веднаш зад напаѓачите и беше познат особено по својата одлична техника, како плејмејкер со креирачка способност и око за гол. Во 2004 година, тој беше именуван од страна на Пеле во ФИФА 100, како еден од најголемите живи 125 фудбалери. [2]

Неговиот прекар бил "Маестро",[1] Коста најголемиот дел од својата кариера го поминал во Бенфика во Португалија и во Фиорентина и Милан во Италија. Во неговата врвна кариера која опфаќа 17 години, тој освои неколку трофеи вклучувајќи една шампионска титула и еден португалскиот куп во Португалското првенство, една титула во Серија А, три Купа на Италија на Италија, една титула во Лигата на шампионите и еден УЕФА Супер Куп. Со националниот тим на Португалија, Коста забележа 94 настапи и постигна 26 гола за selecção и ја претставуваше земјата на три УЕФА Европското првенство и едно ФИФА Светското првенство. Награден е со орденот на принцот Хенри.

Наводи

  1. 1,0 1,1 „Rui Costa, il Maestro che ha incantato in Italia“ (на italain). tuttomercatoweb.com. 12 ноември 2016. https://www.tuttomercatoweb.com/championsleague/?action=read&idnet=dHV0dG9jaGFtcGlvbnMuaXQtMzQ0MDA. посет. 25 март 2017 г. 
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Pele.
Other Languages
العربية: روي كوستا
বাংলা: রুই কস্তা
български: Руи Коща
čeština: Rui Costa
dansk: Rui Costa
eesti: Rui Costa
English: Rui Costa
español: Rui Costa
euskara: Rui Costa
فارسی: روی کاستا
galego: Rui Costa
한국어: 후이 코스타
hrvatski: Rui Costa
Bahasa Indonesia: Rui Costa
íslenska: Rui Costa
italiano: Rui Costa
עברית: רוי קושטה
Basa Jawa: Rui Costa
ქართული: რუი კოშტა
magyar: Rui Costa
Malagasy: Rui Costa
Bahasa Melayu: Rui Costa
norsk: Rui Costa
polski: Rui Costa
română: Rui Costa
Runa Simi: Rui Costa
Scots: Rui Costa
српски / srpski: Руи Коста
srpskohrvatski / српскохрватски: Rui Costa
suomi: Rui Costa
svenska: Rui Costa
Türkçe: Rui Costa
українська: Руй Кошта
Tiếng Việt: Rui Costa