Рудни Планини

Рудни Планини
Erzgebirge - Krušné hory
Масив
Вештачко езеро близу Мисливни
ЗемјиЧешка, Германија
РегиониКарловарски крај (Чешка), Устечки крај (Чешка), Саксонија (Германија)
Највисока точкаКлиновец
 - височина1.244 м
 - координати
Геологијаседиментни, метаморфни
и магматични карпи
ОрогенијаХерценска
ПериодПалеозоик
Местоположба во Германија
Местоположба во Германија
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Физичка карта
Физичка карта

Рудните Планини (германски: Erzgebirge, чешки: Krušné hory) — планини во Средна Европа ко ија образуваат природната граница помеѓу покраината Саксонија во Германија и областа Чешка во Чешката Република веќе многу векови. Денес, границата помеѓу Германија и Чешка води малку посеверно од главниот срт на планинскиот масив. Највисоки врвови се Клиновец (германски:Кајлберг), кој се издига на 1.244 метри надморска височина и Фихтелберг на 1.215 метри.

Областа одиграла важна улога во поставувањето на раната модерна трансформација на рударството и металургијата од занаетчиство до голема индустрија, процес кој му претходел и ја овозможил подоцнежната индустриска револуција.

Other Languages
العربية: جبال الخام
azərbaycanca: Ore dağları
беларуская: Рудныя горы
беларуская (тарашкевіца)‎: Рудныя горы
brezhoneg: Erzgebirge
Cebuano: Ore Mountains
čeština: Krušné hory
dansk: Erzgebirge
Deutsch: Erzgebirge
English: Ore Mountains
Esperanto: Ercmontaro
euskara: Metal mendiak
한국어: 에르츠산맥
հայերեն: Օր լեռներ
hornjoserbsce: Rudne horiny
hrvatski: Rudna gora
Bahasa Indonesia: Erzgebirge
Кыргызча: Крешне-гори
lietuvių: Rūdiniai kalnai
Nederlands: Ertsgebergte
日本語: エルツ山地
norsk: Erzgebirge
norsk nynorsk: Erzgebirge
oʻzbekcha/ўзбекча: Rudali togʻlar
polski: Rudawy
română: Erzgebirge
русский: Рудные горы
Simple English: Ore Mountains
slovenčina: Krušné hory
српски / srpski: Рудне горе
srpskohrvatski / српскохрватски: Rudne gore
suomi: Erzgebirge
svenska: Erzgebirge
Türkçe: Ore Dağları
українська: Рудні гори
Tiếng Việt: Dãy núi Quặng