Ројтерс

Ројтерс
ТипПодружница
Oснованаоктомври 1851
СедиштеЛондон, Обединето Кралство
ДејностНовинска генција, финансии
Приходи£2,605м (2007)
Тековен
приход
£292м (2007)
Нето приход£213м (2007)
СопственикТомсон Ројтерс
Порталwww.reuters.com

Ројтерс (англиски: Reuters) е британска кооперативна информативна агенција.

Историја

Основана во 1851 година од Паул Јулиус Ројтер, во почетокот се занимавала со комерцијални вести но почнала да им служи на растечкиот број на новинска клиентела откако на Лондонскиот утрински огласник се претплатил како корисник. По одреден период на натпревар, Ројтерс и две ривалски агенции се согласиле да ја поделат територијата и за многу години држеле монопол во светски информативни услуги. Компанијата останала во приватни раце до 1925 година кога нејзината структура почнала да се движи кон кооперативна за британските и австралиските информативни интереси. До крајот на 20 век Ројтерс бил светски лидер во покривањето на деловниот и финансискиот пазар. Во 1984 година тој станал јавна компанија под името Ројтерс ПЛЦ груп. [1]


Other Languages
Afrikaans: Reuters
العربية: رويترز
asturianu: Reuters
azərbaycanca: Reuters
বাংলা: রয়টার্স
беларуская: Reuters
беларуская (тарашкевіца)‎: Reuters
भोजपुरी: रायटर्स
български: Ройтерс
bosanski: Reuters
català: Reuters
čeština: Reuters
Cymraeg: Reuters
dansk: Reuters
Deutsch: Reuters
eesti: Reuters
Ελληνικά: Reuters
English: Reuters
español: Reuters
Esperanto: Reuters
euskara: Reuters
فارسی: رویترز
français: Reuters
한국어: 로이터
հայերեն: Ռոյթերս
हिन्दी: रॉयटर्स
hrvatski: Reuters
Bahasa Indonesia: Reuters
italiano: Reuters
עברית: רויטרס
ქართული: Reuters
қазақша: Рейтер
kurdî: Reuters
latviešu: Reuters
lietuvių: Reuters
magyar: Reuters
Bahasa Melayu: Reuters
Nederlands: Reuters
日本語: ロイター
norsk: Reuters
polski: Reuters
português: Reuters
română: Reuters
русский: Рейтер
Scots: Reuters
Simple English: Reuters
slovenčina: Reuters
српски / srpski: Ројтерс
srpskohrvatski / српскохрватски: Reuters
suomi: Reuters
svenska: Reuters
Tagalog: Reuters
тоҷикӣ: Рейтер
Türkçe: Reuters
українська: Рейтер
Tiếng Việt: Reuters
吴语: 路透社
ייִדיש: רויטערס
粵語: 路透社
中文: 路透社