Род (биологија)

Во биологијата, род ( лат. genus, мн. genera) е ниж таксономски ранг со кој се класификуваат живите и изумрени организми.

Разните нивоа на системот на научна класификација. Живот Домен Царство Колено Класа Ред Семејство Род Вид

Зголеми
Хиерархијата на осумте главни таксономски рангови во биолошката класификација. Поситните меѓурангови не се прикажани.

Определувањето на членовите на родовите е работа на таксономите. Стандардите за родовите не се строго утврдени и затоа постојат разни класификации кај разни стручњаци. Во хиерархијата на биономната класификација, родот е над видот и под фамилијата.

Напатствија

Бидејќи не постојат строго утврдени правила за опишувањето на родовите, таксономите немаат јасни напатствија за тоа што може да припаѓа на еден род, а што на друг. Ова не значи дека таксономите не се согласуваат за тоа што е „добар“ род. На пример, биологот Гил дава некои приближни правила што се доста ефикасни. [1] Според овие правила, едне род треба да исполни три услови за да биде описно корисен:

  1. монофилија – сите потомци на еден таксон се групираат заедно;
  2. разумен степен на компактност – родот не треба да се проширува без потреба; и
  3. посебност – во однос на еволутивно релевантните критериуми, како на пр. екологијата, морфологијата или биогеографијата. Треба да се има на ум дека ДНК-низите се последица од, а не услов за раздвојување на еволутивните лози, освен во случаи кога непосредно му попречуваат на протокот на гени (на пр. понаследни пречки).
Other Languages
Afrikaans: Genus
Alemannisch: Gattung (Biologie)
العربية: جنس (تصنيف)
Avañe'ẽ: Jueheguaty
башҡортса: Ырыу (биология)
беларуская: Род (біялогія)
беларуская (тарашкевіца)‎: Род (біялёгія)
български: Род (биология)
bosanski: Rod (biologija)
brezhoneg: Genad
čeština: Rod (biologie)
Cymraeg: Genws
dolnoserbski: Rod (biologija)
English: Genus
Esperanto: Genro (biologio)
فارسی: سرده
français: Genre (biologie)
Gaeilge: Géineas
Gaelg: Genus
한국어: 속 (생물학)
hornjoserbsce: Ród (biologija)
Ido: Genero
Bahasa Indonesia: Genus
Basa Jawa: Gènus
Kapampangan: Genus
Kiswahili: Jenasi
Kurdî: Cins
Кыргызча: Уруу (биология)
Lëtzebuergesch: Gattung (Biologie)
മലയാളം: ജീനസ്
მარგალური: გვარი (ბიოლოგია)
Bahasa Melayu: Genus
Baso Minangkabau: Genus
မြန်မာဘာသာ: မျိုးစု
日本語: 属 (分類学)
norsk nynorsk: Biologisk slekt
oʻzbekcha/ўзбекча: Urugʻ (zoologiya)
Piemontèis: Géner
Plattdüütsch: Geslecht (Biologie)
português: Género (biologia)
română: Gen (biologie)
Runa Simi: Rikch'ana
русиньскый: Род (біолоґія)
саха тыла: Уус (биология)
Scots: Genus
Simple English: Genus
slovenčina: Rod (taxonómia)
slovenščina: Rod (biologija)
српски / srpski: Род (биологија)
srpskohrvatski / српскохрватски: Rod (taksonomija)
Basa Sunda: Génus
svenska: Släkte
Tagalog: Sari
татарча/tatarça: Ыруг (биология)
తెలుగు: ప్రజాతి
Türkçe: Cins
українська: Рід (біологія)
اردو: جنس
Tiếng Việt: Chi (sinh học)
Winaray: Genus
粵語:
中文: