Роберт Ладлам
English: Robert Ludlum

Роберт Ладлам
Роден/а25 мај 1927(1927-05-25)
Њујорк, Њујорк, САД
Починат/а12 март 2001(2001-03-12) (воз. 73 г.)
Нејплс, Флорида, САД
ПсевдонимЏонатан Рајдер, Мајкл Шепард
Занимањероманописец
Жанртрилер, шпионски романи, мистерија
Значајни делаБорнеова трилогија
Сопруг/аМери Рајдака[1]
Деца3 (два сина и ќерка)

Роберт Ладлам (англиски: Robert Ludlum; 25 мај 1927 во Њујорк12 март 2001) — американски писател на 27 трилер романи. Бројот на неговите испечатени книги изнесува меѓу 290 милиони и 500 милиони копии.[2][3][4] Издадени се на 33 јазици во 40 земји, меѓу кои и на македонски јазик во Македонија од повеќе издавачки куќи. Ладлам, исто така, издавал книги и под псевдонимите Џонатан Рајдер и Мајкл Шепард.[5]

Other Languages
العربية: روبرت لودلم
Bân-lâm-gú: Robert Ludlum
български: Робърт Лъдлъм
català: Robert Ludlum
čeština: Robert Ludlum
Cymraeg: Robert Ludlum
Deutsch: Robert Ludlum
English: Robert Ludlum
español: Robert Ludlum
français: Robert Ludlum
hrvatski: Robert Ludlum
Bahasa Indonesia: Robert Ludlum
italiano: Robert Ludlum
kaszëbsczi: Robert Ludlum
Bahasa Melayu: Robert Ludlum
Nederlands: Robert Ludlum
português: Robert Ludlum
română: Robert Ludlum
Simple English: Robert Ludlum
slovenčina: Robert Ludlum
slovenščina: Robert Ludlum
српски / srpski: Роберт Ладлам
svenska: Robert Ludlum
Türkçe: Robert Ludlum
українська: Роберт Ладлам