Римски бројки

Бројни системи кај разни народи и култури
Индоарапски броеви
Западноарапски
Источноарапски
Индиско семејство
Бурмански
Кмерски
Монголски
Тјаландски
Источноазиски броеви
Јапонски
Кинески
Суџојски
Корејски
Виетнамски
Стапчиња
Азбучни броеви
Абџадски
Арјабатини
Ерменски
Етиопски
Грчки
Кирилични
Еврејски
Други системи
Егејски
Атички
Вавилонски
Брамански
Египетски
Етрурски
Ескимски
Мајански
Кипу
Римски
Поле со урни
Положбени системи по основа
Десетични (10)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12, 16, 20, 30, 36, 60 повеќе…

Римските бројки се броен систем кој потекнува од стариот Рим, а доста се користел и во средниот век, со мали измени.Броевите наведени во табелата се третирале како „основни“ и за нив постоеле основни знаци.

Арапски бројРимски број
1I
5V
10X
50L
100C
500D
1000M


Останатите броеви се добиваат со додавање или одземање на знаци. На пример броевите после основниот број во горната табела се добиваат со додавање на знаци до „трето ниво“ а броевите непосредно до основниот број се добиваат со одземање на знак лево од претходниот основен број.

Пример 2 се добива со додавање на еден знак I до I, 3 со додавање на 2 знака II до I, 8 со додавање на 3 знака до V, 30 додавање на 2 знака XX до X. Додека пак броевите 4, 9, 40, и.т.н. се добиваат на следниот начин. Пред бројот 5 (V) се става знак I (што значи 5-1 = 4) и IV e бројот 4. Пред X се става знакот I и се добива бројот IX (односно 10 - 1 = 9). Пред L се става X и се добива XL (т.е. 50-10=40). Пред М се става C и се добива CM (т.е. 1000-100=900), и.т.н.

Еве некои римски броеви:

Арапски бројРимски број
1I
2II
3III
4IV
5V
8VIII
9IX
10X
20XX
22XXII
40XL
50L
79LXXIX
90XC
100C
149CXLIX
399CCCXCIX
400CD
500D
900CM
1000M

Other Languages
Afrikaans: Romeinse syfers
Avañe'ẽ: Papaha Rómapegua
azərbaycanca: Rum rəqəmləri
تۆرکجه: رومی اعداد
Bân-lâm-gú: Lô-má sò͘-jī
башҡортса: Рим цифрҙары
беларуская (тарашкевіца)‎: Рымскія лічбы
български: Римски цифри
bosanski: Rimski brojevi
brezhoneg: Niveradur roman
dansk: Romertal
emiliàn e rumagnòl: Nùmer romàṅ
Esperanto: Romaj ciferoj
한국어: 로마 숫자
hrvatski: Rimski brojevi
Bahasa Indonesia: Angka Romawi
interlingua: Numeration roman
қазақша: Рим сандары
Kiswahili: Namba za Kiroma
Кыргызча: Рим цифралары
Lëtzebuergesch: Réimesch Zuelen
Lingua Franca Nova: Numeros roman
मराठी: रोमन अंक
Bahasa Melayu: Angka Rumi
Nederlands: Romeinse cijfers
日本語: ローマ数字
Nordfriisk: Röömsk taal
norsk: Romertall
norsk nynorsk: Romartal
Nouormand: Chiffes romaines
oʻzbekcha/ўзбекча: Rim raqamlari
Plattdüütsch: Röömsche Tallen
português: Numeração romana
română: Cifre romane
Gagana Samoa: Fuainumera o Roma
Sesotho sa Leboa: Lebadi la roma
sicilianu: Nùmmura rumani
Simple English: Roman numeral
slovenčina: Rímska číslica
slovenščina: Rimske številke
српски / srpski: Римски бројеви
srpskohrvatski / српскохрватски: Rimski brojevi
Türkçe: Roma rakamları
Tiếng Việt: Số La Mã
吴语: 罗马数字
ייִדיש: רוימישע צאל
粵語: 羅馬數字
中文: 罗马数字