Рим

Рим
Roma
Колосеум, Базилика Свети Петар, Замок на Светиот Ангел, Мост на Светиот Ангел, Фонтана Треви и Пантеон
Колосеум, Базилика Свети Петар, Замок на Светиот Ангел, Мост на Светиот Ангел, Фонтана Треви и Пантеон
Flag of Rome.svg
Знаме
Insigne Romanum coronatum.svg
Грб
Прекар(и): Вечниот град, Главен град на светот, Престолот на Свети Петар
Територија на комуната (Roma Capitale, во црвено) во внатрешноста на Метрополскиот град Рим (Città Metropolitana di Roma, во жолто). Белата област во средината е Ватикан.
Територија на комуната (Roma Capitale, во црвено) во внатрешноста на Метрополскиот град Рим (Città Metropolitana di Roma, во жолто). Белата област во средината е Ватикан.
Зејма Италија
Регион Лацио
Управа
 • ВидПосебна комуна ("Roma Capitale")
 • ОрганРимски Градски Совет
 • Градоначалник Вирџинија Раџи (Движење „5 ѕвезди“)
Површина
 • Вкупно12,850 km2 (496,3 sq mi)
Надм. вис.21 m (69 ft)
Население (2016)
 • РангПрв во Италија (Четврт во ЕУ)
 • Густина2.232/km2 (5.781/sq mi)
 • Комуна2.877.215[1]
 • Метрополски град4.356.403[2]
Демонимиталијански: Romano (masculine), Romana (feminine)
англиски: Roman
Часовен појасCET/CEST (UTCUTC +1/UTC +2)
Поштенски код00100; 00118-00199
Comune di Roma

Рим италијански: Roma [ˈroːma] ( слушнете), латински: Rōma) — главен град на Италија, посебна општина во Италија (позната како Comune di Roma Capitale) и главен град на Лацио. Со 2,877,215 жители на 1,285.3 км² исто така е и најголемиот и најнаселениот град и општина и четврти по број на жители град во рамките на Европската Унија. Околу четири милиони жители живеат во римското градско подрачје[2]. Градот се наоѓа во централно-западниот дел на Италијанскиот Полуостров, на самата река Тибар во границите на областа Лацио во Италија. Често градот се нарекува единствен град кој е главен на две држави[3][4].

Времетрањето на римската историја се проценува на две и пол илјади години, правејќи го еден од најстарите градови во светот кој сеуште егзистира[5]. Овој град бил главен град на Римското Кралство, Римската Република и Римското Царство, која била доминантна сила во Западна Европа и во земјите кои граничат со Средоземно Море околу седумстотини години[6], од I век п. н. е. сè до VII од н. е. самиот град се смета за еден од родните места на западната цивилизација. Од I век од н. е. Рим бил седиште на Папата, и по завршувањето на византиската доминација, во 8 век станал главен град на државите со кои владеел Папата, период koj траел до 1870 година. Во 1871 година Рим станал главен град на Кралство Италија, а во 1946 година и главен град на Република Италија.

По годините на средниот век, Рим бил под дирекција на Папите, како Александар VI и Лав X, кои го промениле градот во еден од најголемите центри на Италијанската Ренесанса[7][8], заедно со градот Фиренца. Денешната градба на базиликата св. Петар како и Систинската капела била насликана од страна на Микеланџело. Познати уметници и архитекти, како што биле Браманте, Бернини и Рафаел престојувале некое време во Рим, придонесувајќи за ренесансата и барокната архитктура на самиот град.

Рим бил рангиран во 2010 година како светски град од страна на „Организацијата за најважните светски градеви“, како и 28-ми по ред најважен глобален град[9][10][11]. Во 2016 година, Рим бил рангиран како 13-ти по ред најпосетуван град во светот, 3-ти најпосетуван град во границите на Европската Унија, и најпопуларна туристичка атракција во Италија[12]. Овој град е еден од најуспешните европски градеви. Неговиот историски центар е на листата на УНЕСКО како светско културно наследство[13]. Спомениците и музеите како што е Ватиканските музеи и Колосеумот се помеѓу 50-те најпосетувани туристички дестинации (музеите на Ватикан со 4.2 милиони туристи и Колосеумот со 4 милиони туристи секоја година). Рим бил домаќин на Летните Олимписки Игри во 1960 година.

Содржина

Other Languages
Acèh: Roma
адыгабзэ: Ромэ
Afrikaans: Rome
Alemannisch: Rom
አማርኛ: ሮማ
Ænglisc: Rōm
Аҧсшәа: Рим
العربية: روما
aragonés: Roma
armãneashti: Roma
arpetan: Roma
asturianu: Roma
Avañe'ẽ: Rróma
авар: Рум
Aymar aru: Roma
azərbaycanca: Roma
تۆرکجه: روم
bamanankan: Rome
বাংলা: রোম
Bân-lâm-gú: Lô-má
башҡортса: Рим
беларуская: Рым
беларуская (тарашкевіца)‎: Рым
भोजपुरी: रोम
Bikol Central: Roma
Bislama: Rome
български: Рим
Boarisch: Rom
བོད་ཡིག: རོ་མ།
bosanski: Rim
brezhoneg: Roma
буряад: Рим
català: Roma
Чӑвашла: Рим
Cebuano: Roma
čeština: Řím
Chamoru: Roma
Chavacano de Zamboanga: Roma
Chi-Chewa: Rome
chiShona: Rome
corsu: Roma
Cymraeg: Rhufain
dansk: Rom
davvisámegiella: Roma
Deitsch: Rom
Deutsch: Rom
dolnoserbski: Rom
डोटेली: रोम
eesti: Rooma
Ελληνικά: Ρώμη
emiliàn e rumagnòl: Råmma
English: Rome
эрзянь: Рим ош
español: Roma
Esperanto: Romo
estremeñu: Roma
euskara: Erroma
eʋegbe: Rome
فارسی: رم
Fiji Hindi: Rome
føroyskt: Róm
français: Rome
Fulfulde: Rom
furlan: Rome
Gaeilge: An Róimh
Gaelg: Yn Raue
Gagauz: Roma
Gàidhlig: An Ròimh
galego: Roma
ГӀалгӀай: Рим
贛語: 羅馬
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐍂𐌿𐌼𐌰
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: Rom
客家語/Hak-kâ-ngî: Lò-mâ
한국어: 로마
Hausa: Rum
Hawaiʻi: Loma
հայերեն: Հռոմ
हिन्दी: रोम
hornjoserbsce: Rom
hrvatski: Rim
Ido: Roma
Ilokano: Roma
Bahasa Indonesia: Roma
interlingua: Roma
Interlingue: Roma
Ирон: Ром
íslenska: Róm
italiano: Roma
עברית: רומא
Basa Jawa: Roma
Kabɩyɛ: Room
kalaallisut: Roma
ಕನ್ನಡ: ರೋಮ್
къарачай-малкъар: Рим
ქართული: რომი
kaszëbsczi: Rzim
қазақша: Рим
kernowek: Rom
Kinyarwanda: Roma
Kirundi: Rome
Kiswahili: Roma
коми: Рим
Kongo: Roma
Kreyòl ayisyen: Wòm (Itali)
kurdî: Roma
Кыргызча: Рим
Ladino: Roma
لۊری شومالی: روم
Latina: Roma
latviešu: Roma
Lëtzebuergesch: Roum
лезги: Рим
lietuvių: Roma
Ligure: Romma
Limburgs: Roeme
lingála: Roma
Lingua Franca Nova: Roma
Livvinkarjala: Riimu
la .lojban.: romas
Luganda: Rome
lumbaart: Roma
magyar: Róma
मैथिली: रोम
Malagasy: Roma
മലയാളം: റോം
Malti: Ruma
Māori: Rōma
मराठी: रोम
მარგალური: რომი
مصرى: روما
Bahasa Melayu: Rom
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Lò̤-mā
Mirandés: Roma
мокшень: Рим
монгол: Ром
မြန်မာဘာသာ: ရောမမြို့
Nāhuatl: Roma
Dorerin Naoero: Roma
Nederlands: Rome (stad)
Nedersaksies: Rome
नेपाली: रोम
नेपाल भाषा: रोम
日本語: ローマ
Napulitano: Romma
нохчийн: Рум
Nordfriisk: Rom
Norfuk / Pitkern: Rome
norsk: Roma
norsk nynorsk: Roma
Nouormand: Rome
Novial: Roma
occitan: Roma
олык марий: Рим
ଓଡ଼ିଆ: ରୋମ
oʻzbekcha/ўзбекча: Rim
ਪੰਜਾਬੀ: ਰੋਮ
Pälzisch: Rom
پنجابی: روم
Papiamentu: Roma
Patois: Ruom
ភាសាខ្មែរ: ទីក្រុងរ៉ូម
Picard: Rome
Piemontèis: Roma
Tok Pisin: Rom
Plattdüütsch: Rom
polski: Rzym
Ποντιακά: Ρώμη
português: Roma
Qaraqalpaqsha: Rome
qırımtatarca: Roma
reo tahiti: Roma
Ripoarisch: Rom
română: Roma
rumantsch: Roma
Runa Simi: Ruma
русиньскый: Рим
русский: Рим
саха тыла: Рим
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱨᱳᱢ
Gagana Samoa: Roma
संस्कृतम्: रोम-नगरम्
Sängö: Rome
sardu: Roma
Scots: Roum
Seeltersk: Room (Stääd)
Sesotho: Roma
shqip: Roma
sicilianu: Roma
Simple English: Rome
سنڌي: روم
slovenčina: Rím
slovenščina: Rim
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Римъ
ślůnski: Rzim
Soomaaliga: Roma
کوردی: ڕۆما
Sranantongo: Roma
српски / srpski: Рим
srpskohrvatski / српскохрватски: Rim
Basa Sunda: Roma
suomi: Rooma
svenska: Rom
Tagalog: Roma
தமிழ்: உரோம்
Taqbaylit: Roma
tarandíne: Rome
татарча/tatarça: Рим
తెలుగు: రోమ్
tetun: Roma
ไทย: โรม
тоҷикӣ: Рум
Tsetsêhestâhese: Roma
Tshivenda: Rome
Türkçe: Roma
Türkmençe: Rim
Twi: Roma
удмурт: Рим
українська: Рим
اردو: روم
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: رىم
vèneto: Roma
vepsän kel’: Rim
Tiếng Việt: Roma
Volapük: Roma
Võro: Rooma
walon: Rome
文言: 羅馬
West-Vlams: Rome (stee)
Winaray: Roma
Wolof: Rom
吴语: 罗马
ייִדיש: רוים
Yorùbá: Rómù
粵語: 羅馬
Zazaki: Roma
Zeêuws: Rome
žemaitėška: Ruoma
中文: 罗马