Рикардо Кварежма

Португалија Рикардо Кварежма
Ricardo Quaresma (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на26 септември 1983 (1983-09-26) (35 г.)
Роден воЛисабон, Португалија
Висина&100000000000001750000001,75 м
Позицијакрило
Клупски податоци
Сегашен клубБешикташ Бешикташ
Број7
Кариера*
ГодиниКлубНаст.(Гол.)
2001-2003Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон59(8)
2003-2004Барселона Барселона22(1)
2004–2008Порто Порто114(24)
2008-2010Интер Интер24(1)
2009Челси Челси4(0)
2010-2012Бешикташ Бешикташ46(18)
2013Ал Ахли Ал Ахли10(2)
2014-2015Порто Порто42(10)
2015-Бешикташ Бешикташ84(11)
Репрезентација
2000Португалија Португалија 175(2)
2000-2001Португалија Португалија 194(0)
2002-2006Португалија Португалија 2121(6)
2003-Португалија Португалија61(8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Рикардо Андраде Кварежма Бернардо (роден во Лисабон, 26 септември 1983) е португалски фудбалер, офанзивен играч од средниот ред на Порто и португалската репрезентација.

Other Languages
asturianu: Ricardo Quaresma
azərbaycanca: Rikardo Kuarejma
беларуская: Рыкарду Куарэжма
беларуская (тарашкевіца)‎: Рыкарду Куарэжма
čeština: Ricardo Quaresma
français: Ricardo Quaresma
Bahasa Indonesia: Ricardo Quaresma
Kiswahili: Ricardo Quaresma
lietuvių: Ricardo Quaresma
Bahasa Melayu: Ricardo Quaresma
Nederlands: Ricardo Quaresma
português: Ricardo Quaresma
Simple English: Ricardo Quaresma
slovenčina: Ricardo Quaresma
српски / srpski: Рикардо Кварежма
srpskohrvatski / српскохрватски: Ricardo Quaresma
українська: Рікарду Куарежма
Tiếng Việt: Ricardo Quaresma