Рибоза
English: Ribose

D-Рибоза
D-Ribose.png
DRibose Fischer.svg
Beta-D-Ribofuranose.svg
Beta-D-Ribopyranose.svg
Назнаки
50-69-1 Yes check.svgОк
PubChem5779
Својства
Хемиска формула
Моларна маса0 g mol−1
Изгледwhite solid
Точка на топење
very soluble
Слични супстанци
Слични алдопентозиArabinose
Xylose
Lyxose
Слични супстанциДеоксирибоза
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Рибозата е јаглехидрат, моносахарид изграден од пет јаглеродни атоми (пентоза). Терминот се однесува на двата енантиомери: најчесто D-рибоза, која е широко распространета во природата; или нејзиниот синтетски добиен лик во огледало L-рибоза, која не се среќава во природата. Влегува во состав на молекулот на рибонуклеинската киселина - РНК.


Other Languages
العربية: ريبوز
تۆرکجه: ریبوز
Bân-lâm-gú: Hu̍t-thn̂g
беларуская: Рыбоза
български: Рибоза
bosanski: Riboza
català: Ribosa
čeština: Ribóza
dansk: Ribose
Deutsch: Ribose
eesti: Riboos
Ελληνικά: Ριβόζη
English: Ribose
español: Ribosa
Esperanto: Ribozo
euskara: Erribosa
فارسی: ریبوز
français: Ribose
Frysk: Riboaze
Gaeilge: Riobós
galego: Ribosa
한국어: 리보스
հայերեն: Ռիբոզ
hrvatski: Riboza
Bahasa Indonesia: Ribosa
italiano: Ribosio
עברית: ריבוז
Jawa: Ribosa
ქართული: რიბოზა
қазақша: Рибоза
latviešu: Riboze
lietuvių: Ribozė
magyar: Ribóz
Bahasa Melayu: Ribosa
Nederlands: Ribose
日本語: リボース
norsk: Ribose
norsk nynorsk: Ribose
occitan: Ribòsa
polski: Ryboza
português: Ribose
română: Riboză
русиньскый: Рибоза
русский: Рибоза
Scots: Ribose
Simple English: Ribose
slovenčina: Ribóza
slovenščina: Riboza
کوردی: ڕایبۆز
српски / srpski: Рибоза
srpskohrvatski / српскохрватски: Riboza
suomi: Riboosi
svenska: Ribos
தமிழ்: இரைபோசு
Türkçe: Riboz
українська: Рибоза
Tiếng Việt: Ribose
中文: 核糖