Рибарче

Рибарче
Kingfisher eating a tadpole.jpg
Научна класификација
Царство:Животни
Колено:Хордови
Класа:Птици
Ред:Модроврани
Семејство:Рибарчиња
Род:Рибарче
Вид:Обично рибарче
Биномен назив
Alcedo atthis
(Linnaeus, 1758)
     Размножување
     Постојан жител 
     Зимување

Рибарче, водомар или обично рибарче (науч. Alcedo atthis) — мала птица од семејството на рибарчињата која има 7 подвида распространети низ Евроазија и Северна Африка, a единствен вид од рибарчињата. Го има и во Македонија. Живее крај умерено брзи реки или езера кои мора да се бистри и во нив да има доста мали рипчиња. Се храни со риби, но и со инсекти, мали ракчиња и полноглавци. Претежно е постојан жител (резидентен), освен на местата каде замрзнуваат реките и е преселничка. Овој вид во Европа бројно се опоравува иако сè уште се смета за загрозен, но во светски рамки бројноста не е загрозена и затоа според статусот спаѓа во категоријата најмала загриженост. Оваа птица, со големина колку градско врапче, е типична за својот вид, со кратка опашка, голема глава, сино перје одозгора, портокалово одоздола.

Other Languages
Адыгэбзэ: Псыкъуаргъ
Alemannisch: Eisvogel
aragonés: Alcedo atthis
asturianu: Alcedo atthis
башҡортса: Балыҡсы турғай
भोजपुरी: मछरेंगा
brezhoneg: Diredig boutin
català: Blauet comú
Cebuano: Alcedo atthis
Cymraeg: Glas y dorlan
dansk: Isfugl
Deutsch: Eisvogel
eesti: Jäälind
Ελληνικά: Αλκυόνη (πτηνό)
español: Alcedo atthis
Esperanto: Alciono
estremeñu: Alcedo atthis
føroyskt: Kyrrfuglur
Gàidhlig: Biorra-crùidein
galego: Picapeixe
한국어: 물총새
hrvatski: Vodomar
Bahasa Indonesia: Raja-udang erasia
interlingua: Alcedo atthis
Ирон: Митцъиу
italiano: Alcedo atthis
עברית: שלדג גמדי
kaszëbsczi: Lodôk
қазақша: Зымыран (құс)
latviešu: Zivju dzenītis
Lëtzebuergesch: Äisvull
lietuvių: Tulžys
Limburgs: Iesvogel
magyar: Jégmadár
Bahasa Melayu: Burung Pekaka Cit-cit
Nederlands: IJsvogel
日本語: カワセミ
norsk: Isfugl
norsk nynorsk: Isfugl
Picard: Pêque-roche
Piemontèis: Alcedo atthis
português: Guarda-rios-comum
русиньскый: Морозюк
Simple English: Common kingfisher
slovenčina: Rybárik riečny
slovenščina: Vodomec
српски / srpski: Водомар
srpskohrvatski / српскохрватски: Vodomar
svenska: Kungsfiskare
українська: Рибалочка
Tiếng Việt: Bồng chanh
West-Vlams: Ysveugel
Winaray: Alcedo atthis
粵語: 普通翠鳥
Zeêuws: Iesveugel
中文: 普通翠鸟